Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: pyton, czyli król w królestwie dusicieli

Magda Fabiszewska-Jerzmańska
archiwum zoo
Zoo Wrocław zwierzęta,. Pyton o wadze 100 kg ma siłę dużo większą od dorosłego człowieka. Młode zjadają ryby, a dorosłe potrafi pochłonąć ssaka kopytnego.

Pierwsze pytony siatkowane hodowane w niewoli cieszyły się złą reputacją. Były agresywne i nieprzewidywalne. Działo się tak bo były to osobniki dzikie, odłowione ze środowiska naturalnego. Odkąd udało się osiągnąć sukces hodowlany i rozmnożyć ten gatunek w niewoli, pytony siatkowane stały się bardzo popularne i pożądane w hodowlach terrarystycznych ze względu na spokój, łagodność i inteligencję.

Zoo Wrocław zwierzęta: Pyton siatkowany

Pyton siatkowany ma dość szeroki zakres występowania. Zamieszkuje południowo-wschodnią Azję, m.in. Timor, Sumatrę, Borneo, Jawę, Filipiny i Półwysep Malajski. Preferują tereny wilgotne. Dlatego lasy tropikalne są ich naturalnym siedliskiem występowania. gdzie mogą znaleźć rzeki i stawy, a także innego rodzaju zbiorniki wodne. Pytony siatkowane są największymi spośród azjatyckich dusicieli. Mogą osiągnąć ponad 6 m długości i ponad 100 kg masy. Na tak wielkie rozmiary wpływ mają nie tylko czynniki środowiskowe i genetyczne, ale też żarłoczność tego gatunku. Samice są od samców większe i masywniejsze, samce natomiast mają dłuższy ogon i większe pazury odbytowe. Są wężami długowiecznymi. Mogą żyć nawet 25 lat, a dojrzałość płciową osiągają w wieku od 1,5-4 lat. Samica może złożyć do stu jaj, z których po około 90 dniach inkubacji klują się młode miniatury osobników dorosłych.

Ataki na ludzi zdarzają się rzadko, ale znane są przypadki śmiertelne, spowodowane zazwyczaj nieodpowiedzialnością ich opiekunów.

Często pytony puszczane są luzem po mieszkaniu, aby ,,rozprostowały'' kości, a wystarczy chwila nieuwagi i może skończyć się to tragicznie, tak jak w USA: 2,5-metrowy pyton udusił i zjadł 3-letnie dziecko, a 3-metrowy pyton udusił opiekuna, który uciął sobie drzemkę.

ZOBACZ KONIECZNIE: Zoo Wrocław. Nasz serws specjalny

Wielkich okazów nie powinno obsługiwać się samemu, a podczas przenoszenia osobników powyżej 3 metrów długości, na każdy metr powinna przypadać jedna dorosła i silna osoba.

Autorka jest opiekunką zwierząt terrarium we wrocławskim zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto