Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Dzioborożec toko nosaty

Tadeusz Drazny
U toko nosatego różnice występują w ubarwieniu dzioba i wielkości narośli. U samicy dziób ma czerwone zakończenie, u samca jest czarny
U toko nosatego różnice występują w ubarwieniu dzioba i wielkości narośli. U samicy dziób ma czerwone zakończenie, u samca jest czarny archiwum zoo
Zoo Wrocław zwierzęta: Dzioborożec toko nosaty. Samiec zamurowuje samicę w dziupli, gdy siedzi ona na jajach. Opiekunowie je oswoili, ale na początku z lęku chciały wybić szybę.

W tym roku do kolekcji wrocławskiego ogrodu zoologicznego przybył następny gatunek dzioborożca toko nosaty - Tockus nasutus.

Parka tych ptaków przebywa w głównym pawilonie ptaszarni, jednak jej docelowym miejscem zamieszkania będzie budujące się Afrykarium. Początkowo były bojaźliwe do tego stopnia, że musieliśmy osłonić szybę wystawową, żeby ochronić je przed rozbiciem. Po pewnym okresie stały się ufne wobec opiekunów i niepłochliwe, co pozwoliło stopniowo odsłaniać szybę i można je teraz lepiej podziwiać.

ZOBACZ KONIECZNIE INNE ZWIERZAKI W NASZYM SERWISIE

Ptaki te należą do rodziny dzioborożców Bucerotidae i rodzaju toko Tockus - mniejszych dzioborożców, występujących w Afryce, liczących 18 gatunków. Występuje w Afryce na ogromnym obszarze ok. 10 milionów km kwadratowych od Senegalu i Gambii do Afryki Południowej i na południowo-zachodnim skrawku Arabii.

Zamieszkują otwarte, zadrzewione tereny i są dość pospolite. Nie wykazują trendów spadkowych liczebności. Toko nosaty należy do mniejszych gatunków dzioborożców - długość jego ciała wynosi 45 cm. Jak wskazuje angielska nazwa ptaka "African Grey Toco", toko szary, jego ubarwienie jest szare, urozmaicone ciemnymi prążkami na skrzydłach.

Obie płci są podobnie ubarwione, ale możliwe jest odróżnienie samicy od samca.
W porze lęgowej, tak samo jak inne dzioborożce, samiec zamurowuje samicę w dziupli, gdzie składa ona od 2-5 białych jaj.

Po osiągnięciu przez młode pewnego wieku, samica rozkuwa ścianę i wychodzi na zewnątrz, zamurowując ponownie otwór dziupli i wspólnie z samcem karmi je aż do wylotu.

Pokarm tych ptaków jest głównie zwierzęcy (owady, gady, małe ssaki) z niewielkim dodatkiem owoców w przeciwieństwie do dzioborożców azjatyckich, których pokarmem są głównie owoce.

autor jest opiekunem ptaków w ptaszarni wrocławskiego zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto