Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Salamandra

Jarosław Śliwa
Zoo Wrocław zwierzęta: Salamandra
Zoo Wrocław zwierzęta: Salamandra Zoo Wrocław
Zoo Wrocław zwierzęta: Salamandra. Młode krótko po wykluciu przypominają rodziców w wersji mini. Zjadają chętnie wszystko, co złapią i co zmieści im się w paszczach.

Salamandra chińska została odkryta w chińskiej prowincji Yunnan w 1995 r. Zamieszkuje góry w jej centralnej, zachodniej i południowej części. Preferuje wyżej położone (300-800 m n. p. m.) lasy i mokradła. W czasie godów (kwiecień-sierpień) wykorzystuje niewielkie stawy, rowy, czasami sztuczne zbiorniki wodne. Samica składa od 80 do 300 jaj. Przykleja je do roślin, kamieni, gałęzi. Larwy wylęgają się po ok. 20 dniach.

ZOBACZ KONIECZNIE INNE ZWIERZAKI W NASZYM SERWISIE

Po dwóch miesiącach intensywnego żerowania przeobrażają się w miniaturki rodziców i opuszczają zbiorniki, w których wyrosły. Wrócą do nich po 3-4 latach, gdy osiągną dojrzałość. Poza sezonem rozrodczym salamandry prowadzą lądowy tryb życia. Jest to płaz mocno zbudowany, o szorstkiej skórze. Ton barwie nadaje czarnobrązowy kolor ciała. Na tym tle w oczy rzucają się żółto-pomarańczowe, czasami rdzawe znaczenia na głowie, grzbiecie wzdłuż kręgosłupa i po bokach na zakończeniach żeber. Także brzuch i dolna część ogona i kończyn przyjmują tę barwę. Pod tym względem obie płcie nie różnią się od siebie. U po-szczególnych osobników występuje zmienność w nasyceniu i odcieniach. Możemy spotkać zwierzęta bardziej lub mniej skontrastowane, jednakże wzór pozostaje względnie stały.

Wygląd osobników dorosłych nie zmienia się znacznie w ciągu całego roku. W sezonie godowym kolory stają się bardziej wyraziste, a skóra gładsza.

Salamandry chińskie nie są wybredne w doborze pokarmu. Zjadają wszelkie zwierzęta, które zmieszczą się w paszczy i nie zdążą uciec - ślimaki, dżdżownice, pająki, owady itp. Same nie są szczególnie chętnie spożywane przez drapieżniki. Bezpieczeństwo zapewnia im wydzielana przez gruczoły toksyna, o czym informuje kontrastowe ubarwienie.

W niewielkiej liczbie salamandry są wyłapywane i sprzedawane do hodowli amatorskich. Znalazły także zastosowanie w tradycyjnej medycynie.

autor jest opiekunem zwierząt w terrarium wrocławskiego zoo

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto