18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółw Torniera. Płaski jak naleśnik

Marek Pastuszek
ZOO Wrocław
Żółw Torniera to Jeden z najszybszych gadów z karapaksem na świecie! Ukrywa się w szczelinie skalnej, nabierając powietrza w płuca.

Żółw Torniera, zwany także szczelinowym, a przez Anglików naleśnikowym, został naukowo opisany w 1903 roku. Żółw ten swoim wyglądem zupełnie odbiega od innych żółwi lądowych. Występuje w południowo-wschodniej Afryce. Prowadzi ściśle lądowy tryb życia. Zamieszkuje tereny skaliste i kamieniste - zupełnie nietypowe dla żółwi. Występuje na suchych, pagórkowatych, skalistych terenach porośniętych ciernistymi krzewami. Niekorzystne warunki sprawiły, że gatunek ten wykształcił szereg cech pozwalających mu przystosować się do życia w tak specyficznym środowisku. Ma niezwykle płaski pancerz grzbietowy. Zarówno karapaks, jak i plastron są bardzo cienkie i plastyczne do tego stopnia, że Friedrich Siebenrock - opisując go po raz pierwszy - uznał, że trafił na osobnika rachitycznego.

ZOBACZ KONIECZNIE NASZ SERWIS SPECJALNY O WROCŁAWSKIM ZOO
Miękki pancerz nie zapewnia mu dostatecznej ochrony przed drapieżnikami, żółwie te muszą więc ratować się w inny sposób - ucieczką. Jest to jeden z najszybciej poruszających się żółwi - osiąga zawrotną szybkość 18 m/minutę.

Schronienie znajduje między szczelinami skalnymi, które mogą być głębokie do 2 m i wąskie do 5 cm. W schowku takim żółwie szczelinowe dodatkowo nadymają się, nabierając w płuca powietrze, dzięki czemu klinują się tak, że trudno wyciągnąć je nawet siłą. Prowadzą samotniczy tryb życia i są przywiązane do konkretnej szczeliny. Schowek swój opuszczają najwyżej na kilkanaście minut w poszukiwaniu pożywienia lub w porze godowej.

W warunkach naturalnych do rozrodu przystępują w porze deszczowej, zazwyczaj w styczniu lub w lutym. Samica składa od 1 do 2 jaj w 2-5 zniesieniach. Jaja składane są do ziemi , ale niekiedy samica składa je między skałami. Po inkubacji trwającej 113-221 dni lęgną się 3-centymetrowe żółwiki. Dorosłe osobniki dorastają do 20 cm długości . Najlepiej czują się w temperaturze 22-28 C, z nocnymi spadkami do 18 C. Odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym.
autor jest kierownikiem terrarium wrocławskiego zoo

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto