Niezwykłe znalezisko we wrocławskim zoo. Te zdjęcia zrobiono 100 lat temu!

OPRAC.:
Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
We wrocławskim zoo znaleziono stary album ze zdjęciami
We wrocławskim zoo znaleziono stary album ze zdjęciami ZOO Wrocław
W bibliotecznych zbiorach wrocławskiego zoo odnaleziono ostatnio nieskatalogowany album ze zdjęciami. Znajdowały się w nim archiwalne pocztówki, które pokazują jak wyglądało miejskie zoo ponad 100 lat temu. Od tego czasu zmieniło się nie do poznania. Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

Spis treści

Cenna pamiątka stała się jedną z najciekawszych pozycji w bibliotece zoo. Dawniej wykonanie fotografii nie było tak łatwe jak dzisiaj. Tworzono specjalne warunki, by zamrozić ruch i zatrzymać na papierze. Na zdjęciach utrwalone są stare wybiegi i pawilony oraz codzienne prace opiekunów. Rozpoznano tam m.in. szympansa Moritza, który przybył do zoo w 1931 roku z Berlina. Widoczny na pocztówkach jest także lew Turridu czy samica słonia afrykańskiego Pepi

ZOBACZ TE WYJĄTKOWE ZDJĘCIA

Baszta Niedźwiedzi - najstarszy pawilon zoo we Wrocławiu

Na zdjęciach znajduje się również zabudowa, na przykład najstarszy pawilon zoo – Baszta Niedźwiedzi, gdzie mieszkały niegdyś niedźwiedzie, a dzisiaj zamieszkują tam sowy. Oprócz baszty, na zdjęciach widać restaurację z salą koncertową (dziś Terrarium), Ptaszarnię, Domek Jeleni, Małpiarnię, a także stary Mały Pawilon Drapieżców (były w nim eksponowane małe drapieżniki, obecnie budynek nie istnieje).

- Znaleziony album jest na grzebiecie oznaczony cyfrą dwa. Podejrzewamy, że to może oznaczać, że jest jeszcze jeden album, z numerem jeden - mówi nam Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Album należał do dyrektora zoo Friedricha Johanna Grabowskiego. Napis na pierwszej stronie głosił: Postkarten Album aus dem Breslauer Zoologischen Garten. Poniżej widnieje pieczątka dyrektora i dopisek: Gessamelt von Diretor Grabowsky seit April 1902. (Gromadzone przez dyr. Grabowskiego od kwietnia 1902 r.). Pocztówki nie były adresowane i wysyłane, z tyłu są czyste. Kolekcja była zbierana przez zarządców zoo najpewniej w celach archiwizacji. Pocztówek jest około 200 z powtarzającymi się wzorami.

Pamiątka sprzed lat

Wrocławski ogród zoologiczny otwarto jako Zoologischer Garten Breslau 10 lipca 1865 roku i początkowo zajmował około 10 hektarów. Założenie parkowo-ogrodowe, pawilony oraz stajenki dla zwierząt stanowiły atrakcję turystyczną i służył wrocławianom jako miejsce spacerów, gdzie mogli podziwiać niedostępne dla nich egzotyczne gatunki zwierząt.

Po 157 latach wrocławski ogród zoologiczny wygląda zupełnie inaczej. Zajmuje 33 hektary. Wyeksponowane jest w nim około 10 tys. zwierząt z niemal 1200 gatunków.

Opiekunowie i dzikie zwierzęta, dziś nie do pomyślenia

- Świat jest dla nas dostępny jak nigdy wcześniej, a ogrody zoologiczne zyskały nowe funkcje. Naszą główną misją jest ochrona gatunkowa, hodowla zachowawcza, edukacja i działalność naukowa. Zoo służy przede wszystkim zwierzętom, dba o ich dobrostan i światową żywą pulę genów. Nie było to takie oczywiste przed ponad wiekiem. Od tego czasu świadomość na temat warunków hodowli zwierząt wzrosła, a standardy ich bytowania w ogrodach zoologicznych się poprawiły - przyznają w zoo.

Porównać to można ze znalezionymi właśnie pocztówkami, gdzie widać jak opiekunowie mają bezpośredni kontakt z groźnymi zwierzętami. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Fitbit

Fitbit Sense Beżowy

799,00 zł

kup najtaniej

Haylou

Haylou LS02 Czarny

127,99 zł

kup najtaniej

Garmin

GARMIN Fenix 7S Srebrno-szary (100253901)

2 619,00 zł

kup najtaniej

Hama

Hama Fit Watch 6900 czarny GPS (178607)

229,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Materiał oryginalny: Niezwykłe znalezisko we wrocławskim zoo. Te zdjęcia zrobiono 100 lat temu! - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie