Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko we wrocławskim zoo. Te zdjęcia zrobiono 100 lat temu!

OPRAC.:
Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
We wrocławskim zoo znaleziono stary album ze zdjęciami
We wrocławskim zoo znaleziono stary album ze zdjęciami ZOO Wrocław
W bibliotecznych zbiorach wrocławskiego zoo odnaleziono ostatnio nieskatalogowany album ze zdjęciami. Znajdowały się w nim archiwalne pocztówki, które pokazują jak wyglądało miejskie zoo ponad 100 lat temu. Od tego czasu zmieniło się nie do poznania. Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

Spis treści

Cenna pamiątka stała się jedną z najciekawszych pozycji w bibliotece zoo. Dawniej wykonanie fotografii nie było tak łatwe jak dzisiaj. Tworzono specjalne warunki, by zamrozić ruch i zatrzymać na papierze. Na zdjęciach utrwalone są stare wybiegi i pawilony oraz codzienne prace opiekunów. Rozpoznano tam m.in. szympansa Moritza, który przybył do zoo w 1931 roku z Berlina. Widoczny na pocztówkach jest także lew Turridu czy samica słonia afrykańskiego Pepi

ZOBACZ TE WYJĄTKOWE ZDJĘCIA

Baszta Niedźwiedzi - najstarszy pawilon zoo we Wrocławiu

Na zdjęciach znajduje się również zabudowa, na przykład najstarszy pawilon zoo – Baszta Niedźwiedzi, gdzie mieszkały niegdyś niedźwiedzie, a dzisiaj zamieszkują tam sowy. Oprócz baszty, na zdjęciach widać restaurację z salą koncertową (dziś Terrarium), Ptaszarnię, Domek Jeleni, Małpiarnię, a także stary Mały Pawilon Drapieżców (były w nim eksponowane małe drapieżniki, obecnie budynek nie istnieje).

- Znaleziony album jest na grzebiecie oznaczony cyfrą dwa. Podejrzewamy, że to może oznaczać, że jest jeszcze jeden album, z numerem jeden - mówi nam Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Album należał do dyrektora zoo Friedricha Johanna Grabowskiego. Napis na pierwszej stronie głosił: Postkarten Album aus dem Breslauer Zoologischen Garten. Poniżej widnieje pieczątka dyrektora i dopisek: Gessamelt von Diretor Grabowsky seit April 1902. (Gromadzone przez dyr. Grabowskiego od kwietnia 1902 r.). Pocztówki nie były adresowane i wysyłane, z tyłu są czyste. Kolekcja była zbierana przez zarządców zoo najpewniej w celach archiwizacji. Pocztówek jest około 200 z powtarzającymi się wzorami.

Pamiątka sprzed lat

Wrocławski ogród zoologiczny otwarto jako Zoologischer Garten Breslau 10 lipca 1865 roku i początkowo zajmował około 10 hektarów. Założenie parkowo-ogrodowe, pawilony oraz stajenki dla zwierząt stanowiły atrakcję turystyczną i służył wrocławianom jako miejsce spacerów, gdzie mogli podziwiać niedostępne dla nich egzotyczne gatunki zwierząt.

Po 157 latach wrocławski ogród zoologiczny wygląda zupełnie inaczej. Zajmuje 33 hektary. Wyeksponowane jest w nim około 10 tys. zwierząt z niemal 1200 gatunków.

Opiekunowie i dzikie zwierzęta, dziś nie do pomyślenia

- Świat jest dla nas dostępny jak nigdy wcześniej, a ogrody zoologiczne zyskały nowe funkcje. Naszą główną misją jest ochrona gatunkowa, hodowla zachowawcza, edukacja i działalność naukowa. Zoo służy przede wszystkim zwierzętom, dba o ich dobrostan i światową żywą pulę genów. Nie było to takie oczywiste przed ponad wiekiem. Od tego czasu świadomość na temat warunków hodowli zwierząt wzrosła, a standardy ich bytowania w ogrodach zoologicznych się poprawiły - przyznają w zoo.

Porównać to można ze znalezionymi właśnie pocztówkami, gdzie widać jak opiekunowie mają bezpośredni kontakt z groźnymi zwierzętami. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykłe znalezisko we wrocławskim zoo. Te zdjęcia zrobiono 100 lat temu! - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto