Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znika przemysłowy Wrocław

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wrocław, w odróżnieniu od Łodzi czy Poznania, nie potrafi wkomponować w miejski krajobraz zabytków poprzemysłowych. Brak pomysłu na wykorzystanie tych miejsc skutkuje ich stopniowym niszczeniem i ostatecznie rozbiórką.

Tak było w przypadku Starej Rzeźni Miejskiej na ul. Legnickiej czy Portu Popowice, który również został zrównany z ziemią.

- W budowie centrum handlowego przy ul. Legnickiej miały zostać użyte płaskorzeźby ze Starej Rzeźni. Jednak tak się nie stało - wyjaśnia Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Stolica Dolnego Śląska traci swój urok
Na rozbiórkę czekają kolejne miejsca, które po solidnym remoncie mogłyby się stać wizytówką stolicy Dolnego Śląska. Z miasta znika Cukrownia "Wrocław", władze zastanawiają się także nad rozebraniem dawnego budynku Hotelu Grand na ul. Piłsudskiego.

Cukrownia ma zostać wyburzona


W obronie niszczejących obiektów poprzemysłowych stanęło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. Marek Karabon i Wojciech Prastowski wystosowali "List Otwarty w sprawie dewastacji i wyburzania wrocławskich zabytków".

- Dostaliśmy odpowiedzi m.in. od dr. Rafała Eysymontta i dr. Piotra Gerbera - wyjaśnia Marek Karabon, z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. - Wszyscy popierają naszą inicjatywę, cieszą się, że ktoś jeszcze interesuje się zabytkami poprzemysłowymi.

Ma pomóc lista zabytków przemysłowych

Do tej pory na apel nie odpowiedzieli zarówno wojewódzki, jak i miejski konserwator zabytków. Mimo tego Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator podjęła pewna działania w tej kwestii.

- Stworzyliśmy specjalną listę ponad 50 miejsc na terenie miasta. Stworzony spis chcemy przekazać wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków - mówi. 

Inicjatywa ma sprawić, by chociaż część z poprzemysłowych budynków znalazła się na liscie zabytków. Mogą to być wymienione w spisie Zakłady ASPA, Hydral czy Młyn Sułkowice.

Cały spis jest dostępny na stronie miasta

Łódzka Manufaktura we Wrocławiu?

- Osobiście bardziej podoba mi się pomysł zagospodarowania przestrzeni industrialnych, niż ich niszczenia i budowania w ich miejsce nowych budynków - zdradza Piotr Gmerek, wrocławianin. - Popatrzmy chociażby na łódzką Manufakturę. Dzięki staraniom władz miasta odrestaurowano nieużywane tereny fabryczne i miejsce znowu tętni życiem. Chciałbym, żeby we Wrocławiu powstało coś podobnego - dodaje.

Wrocław traci urok?


- Szczerze powiedziawszy nie wiedziałam, że w miejscu centrum handlowego na ul. Legnickiej kiedyś stała Stara Rzeźnia. Myślałam, że był tam nieużytek - mówi Iwona Mastalerz, wrocławianka. - Chyba nie potrafimy docenić tego, co mamy i niszczymy miejsca, które mogłyby upiększyć nasze miasto - dodaje.


Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto