Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachowaj na 40 lat swoje DNA we Wrocławiu. Zapłacisz za to 550 zł

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Laboratorium Akademii Medycznej, w którym przechowuje się DNA
Laboratorium Akademii Medycznej, w którym przechowuje się DNA materiały Akademii Medycznej
We Wrocławiu powstał pierwszy w Polsce bank genów, DNA będzie tam przechowywane 40 lat.

Da Vinci z Wrocławia w akcji: Niezwykła operacja [wideo]


Europejski Bank DNA ma za zadanie przechowywać materiał genetyczny człowieka, dzięki temu będziemy mogli sprawdzić swoje pochodzenie, zbadać DNA pod kątem chorób genetycznych czy zidentyfikować naszych bliskich.

DNA - pamiątka po zmarłej babci
Bank DNA we Wrocławiu powstał przy współpracy z Akademią Medyczną we Wrocławiu. Uczelnia udostępnia swoje laboratoria do badań DNA. Pracownicy AM wesprą naukowców, którzy będą prowadzić tego typu badania. Na jej terenie jest też jeden z magazynów, w którym przechowywany jest materiał genetyczny.

- Moim zdaniem DNA to rodzaj pamiątki po osobach, które odeszły - mówi prof. Tadeusz Dobosz. - Ja nie miałbym nic przeciwko, żeby po mojej zmarłej babci została mi pamiątka w postaci jej materiału genetycznego. DNA ma także znaczenie praktyczne. Zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, np. rodzina próbuje zidentyfikować osobę, która zginęła w poważnym wypadku, badanie DNA ułatwi nam tę sprawę. Natomiast w przyszłości możliwe, że DNA może się przydać do leczenia chorób, może będziemy zdolni nawet do podmiany chorych narządów w ciele człowieka.

W jakich sytuacjach materiał genetyczny w takiej bazie może nam pomóc w rozwiązaniu nie zawsze łatwych spraw? Zdaniem Alicji Kucharczyk z Europejskiego Banku DNA, takich sytuacji jest naprawdę wiele.

- Niestety w życiu czasami spotykają nas przykre zdarzenia - mówi Kucharczyk.- Taki materiał  genetyczny naszych bliskich może być przydatny np. wtedy, kiedy nasze dziecko zostanie porwane i kidnaper prześle nam jego rękę, wtedy przy pomocy DNA będziemy mogli sprawdzić, czy to jego ręka. Inna sytuacja: umiera ojciec, po jego śmierci inna kobieta twierdzi, że spłodził jej dziecko. Wtedy w banku DNA można sprawdzić, czy był z nim spokrewniony. Badanie DNA może nam też pomóc, gdy na przykład nasza babcia miała raka i nie wiadomo, co było jego przyczyną. Przy pomocy badania DNA można dowiedzieć się, czy nam też grozi ta choroba.

Jak wprowadzić do wrocławskiego banku swój materiał genetyczny? Wystarczy przyjść do siedziby Europejskiego Banku DNA, gdzie zostanie pobrana Twoja krew. Tak zdobyty materiał genetyczny zostanie przetransportowany do jednego z magazynów firmy - jeden z nich znajduje się na terenie Akademii Medycznej, lokalizacja drugiego z powodów bezpieczeństwa jest tajna.

40 lat DNA w magazynach - to dłużej niż w USA

- Dbamy o to, żeby pobrane materiały genetyczne były bezpieczne - mówi Alicja Kucharczyk z Europejskiego Banku DNA. - Mamy specjalne procedury dostępu do tych próbek. Z powodów bezpieczeństwa jedno z miejsc przetrzymywania materiału genetycznego jest tajne. Nawet gdyby  ktoś się tam wkradł, znalazłby tylko próbki z kodami kreskowymi - nie ma tam danych osób, które przekazały nam swoje DNA.**
Magazyny wrocławskiego banku materiału genetycznego mogą obecnie pomieścić kilkadziesiąt tysięcy próbek, nasze DNA będzie tam przetrzymywane 40 lat - to 20 lat więcej niż w Stanach Zjednoczonych. Skąd takie wydłużenie czasu magazynowania genów? Zdaniem Alicji Kucharczyk wynika to z badań przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Medycznej, którzy stworzyli odpowiednie do tego warunki. Dzięki nim DNA może być magazynowane przez 40 lat.

Osoba, która oddała do banku DNA swój materiał genetyczny, w każdym momencie może poprosić o zwrot DNA i jego zniszczenia, może też przekazać DNA na cele naukowe.

Anna Piotrowska, wrocławianka, przyznaje, że pomysł jest ciekawy, ale nie wie, czy zdecydowałaby się na oddanie swojego materiału genetycznego do takiego banku.

- Na razie nie widzę sensu przechowywania w Polsce ludzkiego DNA, ale może z rozwojem medycyny nasz materiał genetyczny pomoże nam w walce z chorobami i będzie ratował nam życie - mówi Piotrowska. - Tym bardziej nie chciałabym korzystać z usług takiego banku w przypadku śmierci kogoś z moich bliskich czy porwania mojego dziecka. Potworne, nawet nie chcę o tym myśleć.


Czytaj też:
Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto