Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Brave Festival 2011 [program, bilety]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Saharia
Saharia Materiały prasowe
- To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi - mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i twórca wydarzenia. Przed nami Brave Festival 2011.

Sprawdź, co się działo podczas Brave Festivalu w 2010 roku


Hasło przewodnie imprezy to "Przeciw wypędzeniom z kultury". Jak co roku poznamy reprezentantów tych społeczności, które są wykluczane. Burkina Faso, Radżastan, a nawet sztuka dawnej Persji - to wszystko czeka nas podczas tegorocznej, siódmej już edycji Brave Festivalu (2-8 lipca 2011). Będzie bardzo odważnie. A oprócz tego tajemniczo. W tym roku bowiem motywem przewodnim jest maska. Co się pod nią kryje?

- Jest takie afrykańskie wierzenie mówiące o tym, że człowiek zakryty maską jest jak płód dziecka w łonie matki. Maska jest Matką. Czy zakrywając twarz Maską, naprawdę ją zakrywamy? - zastanawia się Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny festiwalu. - Może jedynie onieśmielamy to, co jest wątłe, może okazujemy szacunek siłom przyrody znacznie mocniejszym od nas samych, może poprzez maskę odzyskujemy więzi z duchowością otaczającego nas świata?

Swang i zakazane pieśni Persji

Festiwal otworzy Topeng Pajegan, najstarszy rodzaj monodramu, w którym aktor, używając różnych masek, jest w stanie samodzielnie opowiedzieć wielowątkową i rozbudowaną historię. W tej roli zobaczymy I Made Djimata, mistrza z Indonezji.

gdzie i kiedy:
2.07.2011 (godz. 19.), Regionalne Centrum Turystyki


Szczególnie polecamy także koncert Rezy Mazandaraniego, irańskiego muzyka, i towarzyszących mu artystów, którzy razem zaprezentują zakazane pieśni dawnej Persji.

gdzie i kiedy:
3.07.2011 (godz. 17.), Wrocławski Teatr Współczesny
4.07.2011 (godz. 17.), Teatr Polski Scena Główna


Topeng Pajegan i Tovil


Warto również wybrać się na występ plemienia Saharyia, rdzennego ludu z Radżasthanu. Podczas tego spektaklu dowiemy się, czym jest taniec swang. Według różnych definicji swang to udramatyzowana forma tańca, która opiera się na imitacji przy jednoczesnym akompaniamencie śpiewu i muzyki.

gdzie i kiedy:
4.07.2011 (godz. 21.), Wrocławski Teatr Współczesny
5.07.2011 (godz. 19.), Wrocławski Teatr Współczesny


Jeśli szukacie mocniejszych wrażeń, polecamy Tovil - tancerze z ludu Sinhala zaprezentują nam rytuał odprawiania egzorcyzmów.

gdzie i kiedy:
6.07.2011 (godz. 21.) Instytut im. Jerzego Grotowskiego


O innych wydarzeniach informacje znajdziecie w programie Brave Festivalu 2011.

Z odważnymi dzieciakami

Nieodłącznym elementem festiwalu jest projekt Brave Kids. W CK Agora 24 czerwca o godz. 18. pojawią się dzieci biorące udział w tym przedsięwzięciu. Oprócz polskich i romskich dzieci w projekcie uczestniczą także młode talenty ze Strefy Gazy, Czeczenii, Norwegii, Rwandy i Ugandy. Przez kolejne dwa tygodnie dzieciaki pod okiem pedagogów będą pracować nad finałowym występem podczas Brave Festivalu. A ten zapowiada się wyjątkowo ciekawie (zobacz też: Finał Brave Festival 2010).

W projekcie Brave Kids ważne jest dostrzeżenie dzieciecej radości, która często jest niszczona przez  pracę ponad siły, wykorzystywanie i przemoc.

- Do Wrocławia na Brave Kids przyjeżdżają dzieciaki, w których jest wilczy głód doświadczania. One chłoną każdą nową rzecz szeroko otwartymi oczami! - komentuje Anastazja Korczak, odpowiedzialna za projekt. - Chcę uczyć się od nich wszystkiego.

Filmowa rewolucja

W filmowej części Brave Festivalu czeka nas sporo zmian. Tegoroczna edycja ma zdecydowanie różnić się od poprzednich.

- Nastąpi przede wszystkim otwarcie się na kino fabularne (po raz pierwszy w historii przeglądu) oraz wprowadzenie wyrazistego podziału na trzy wiodące cykle tematyczne - informuje Sebastian Sroka z Brave Festiwalu.

Sekcje, o których mowa to: Brave Focus (poświęcony kulturze konkretnego kraju - w tym roku jest to Mongolia), Brave People Doc (poświęcony historiom ludzi) i Brave Contexts (obejmujący filmy dotyczące motywu przewodniego festiwalu). Film miał premierę w 2009 roku na festiwalu w Sundance.

Szczególnie polecamy "Reportera" (3 lipca 2011, godz. 20.) - dokument Erica Daniela Metzgara, którego bohaterem jest dziennikarz New York Timesa, dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Pulitzera, Nicholas Kristof.

Innym filmem, który warto zobaczyć, jest "Khadak" Petera Brosensa i Jessiki Woodworth (7 lipca 2011, godz. 18.). Twórcy filmu, dla których jest to debiut fabularny, zabierają nas w podróż po bezkresnych stepach Mongolii. Film wyróżniono w 2006 roku na festiwalu w Wenecji Nagrodą Luigi De Laurentis, przyznawaną za najlepszy debiut filmowy.

Więcej informacji o pozostałych filmach w programie Brave Festivalu 2011. Na seanse zapraszamy do sali NOT kina Warszawa. Bilet na jeden film kosztuje 10 złotych.

Karnety na Brave Festival są w cenie 290 i 240 złotych, w zależności od wydarzeń, jakie obejmują. Należy pamiętać, że karnet upoważnia do wejścia tylko na niektóre spektakle i koncerty. Kardety będa dostepne do 2 lipca. Później będzie już tylko możliwe kupno biletów (więcej informacji o karnetach na oficjalnej stronie Brave Festivalu).

W MMWroclaw.pl każdy może opublikować artykuł, wideo lub zdjęcia. Każdy może prowadzić bloga oraz być częścią tej społeczności.Załóż konto i...
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie

Czytaj też:

Gienek Loska - serwisŚwięto Wrocławia 2011Aquapark: Wrocławski Park Wodny
Era Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławBaseny i kąpieliska we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto