Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Konkurs Piosenki Słowiańskiej powraca (SZCZEGÓŁY)

R
zdjęcie ilustracyjne/pixabay
12 października 2020 (poniedziałek) o godz. 16.00 w Oratorium Marianum odbędzie się XIX edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej, którego organizatorami jest Instytut Filologii Słowiańskiej, Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej UWr.

Patronat nad Konkursem obejmie jak zawsze JM Rektor UWr, Dziekan Wydziału Filologicznego oraz Konsul Honorowy Republiki Czeskiej Arkadiusz Ignasiak.

Konkurs Piosenki Słowiańskiej stał się wizytówką nie tylko Instytutu Filologii Słowiańskiej, Wydziału Filologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego, ale i całego Wrocławia.

Skromna początkowo impreza wpisała się już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych miasta, a zorientowana początkowo na wrocławskich slawistów z biegiem lat nabrała charakteru ogólnopolskiego, a potem międzynarodowego.

W poszczególnych edycjach w Oratorium Marianum i Auli Leopoldyńskiej śpiewali studenci z Opola, Krakowa, Legnicy, Olsztyna. Gdańska, Białegostoku, Torunia, Lublina, Czech, Macedonii, Ukrainy i Rosji.

Studenci spoza Wrocławia, zarówno z polskich ośrodków akademickich, jak i uczelni zagranicznych, wyjeżdżają z Wrocławia nie tylko z nagrodami zdobytymi w konkursie, ale i pięknymi wrażeniami, którymi dzielą się po powrocie na swoje uczelnie. Konkurs jest świetną reklamą Uniwersytetu i miasta, a niepowtarzalna atmosfera przyciąga do nas utalentowaną młodzież nie tylko z polskich uczelni.

W tym roku usłyszymy piosenki m.in. czeskie, słowackie, rosyjskie, ukraińskie i białoruskie (i nie będzie to folklor!)

Uczestników konkursu oceniać będą: prof. Tadeusz Klimowicz (przewodniczący jury, były dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej), prof. Patrycja Matusz (prorektor UWr), prof. Jan Burdukiewicz, prof. Oleh Beley (dyrektor IFS), Igor Wójcik (dyrektor OKiS-u), Andrzej Walus (muzyk), Anna Majkut-Polańska (wokalistka, właścicielka Studia Muzycznego Marimal) oraz dr Mateusz Wiśniewski z IFS (dyrektor generalny Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów).

Poza konkursem w trakcie obrad jury wystąpią śpiewający wykładowcy oraz zaproszeni goście. Dotychczas w tej części wydarzenia wystąpili m.in. Natalia Grosiak (absolwentka UWr) z zespołem Micromusic, Anna Majkut-Polańska z Andrzejem Walusem, prof. Jan Miodek z prof. Adamem Jezierskim w charakterze akompaniatora, a także wykładowcy z uczelni czeskich, serbskich i rosyjskich.

Tradycją stała się również nieformalna, druga część konkursu organizowana od wielu już lat w Ogrodzie Botanicznym, gdzie tradycyjnie serwowane jest czeskie piwo, polski chleb ze smalcem, rosyjskie pirożki i ukraińskie bliny. Na tę imprezę poczekamy jednak do maja 2021 roku, na kiedy zaplanowana została jubileuszowa XX edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej.

Z powodów pandemii relację z tegorocznej edycji wydarzenia będzie można zobaczyć jedynie w Internecie: na stronie głównej Uniwersytetu Wrocławskiego (www.uni.wroc.pl), uniwersyteckim kanale You Tube oraz na Facebooku (www.facebook.com/uniwroc).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto