Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław a ochrona środowiska

Emi Soboń
We wtorek, w późnych godzinach popołudniowych, odbyła się debata o ochronie środowiska w ramach cyklu "Wrocław - miasto dla ludzi". Dyskusję poprowadził Paweł Karpiński - pełnomocnik marszałka woj. dolnośląskiego ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

Debata poświęcona została problemom gospodarki odpadami, ochrony powietrza w mieście oraz planowania zieleni. Mimo trudnych warunków pogodowych frekwencja dopisała. W debacie uczestniczyli m.in. przedstawiciele rady miasta, organizacji pozarządowych, profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego. Zabrakło m.in. przedstawiciela Zieleni Miejskiej.

Polsce, w związku z niedotrzymaniem unijnego obowiązku zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku odpadów komunalnych, grożą wysokie sankcje finansowe. Analizując sytuację naszego miasta w świetle obowiązku segregacji odpadów komunalnych dyskutanci doszli do wniosku, iż problem ten załatwić może jedynie budowa spalarni lub poddawanie odpadów segregacji i dalsze ich wykorzystanie.

Zalety spalarni (najprostsze rozwiązanie by spełniać wytyczne unijne) to:
- brak konieczności segregowania odpadów przez mieszkańców
- możliwość wykorzystania ciepła do ogrzewania miasta (odzyskanie energii zgodnie z prawem unijnym)

Wady:
- opór społeczny przed budową
- wysokie koszty inwestycji
- emisja spalin
- wysokie koszty

Natomiast wśród zalet segregowania odpadów wymieniono:
- recycling - odzyskiwanie cennych substancji (np. tworzyw sztucznych, które w sytuacji ograniczonych zasobów ropy naftowej uzyskują dodatkową wartość)
- segregacja odpadów na etapie mieszkańców podnosząca świadomość społeczną i ucząca odpowiedzialności za środowisko; nasze społeczeństwo jest słabo wyedukowane w tym temacie

Stwierdzono, iż należy podjąć wielką wrocławską debatę, nad kwestię które rozwiązanie będzie dla miasta korzystniejsze. Potrzebne są natychmiastowe działania w dziedzinie edukacji ekologicznej dorosłych. Jeżeli miasto Wrocław nie zmierzy się z problemem odzysku odpadów komunalnych czekają nas wysokie kary ze strony Unii Europejskiej, nawet 20 mln rocznie.

Kolejnym problemem jest ochrona powietrza. Debatowano o dopuszczalnych przekroczeniach poziomów szkodliwych substancji oraz ich wpływu na zdrowie mieszkańców. Analizowano wpływ przygotowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego Programu Ochrony Powietrza na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu. Analizowano również dalszy rozwój gospodarczy naszego miasta, który może być spowolniony z powodu ograniczeń emisyjnych. Rozważano możliwość podłączenia kolejnych dzielnic i budynków do sieci ciepłowniczej (konkretnie poniemieckich kamienic), co ograniczyłoby szkodliwą emisję z domowych pieców.

Zwrócono szczególną uwagę na konieczność edukowania mieszkańców, którzy spalają szkodliwe odpady. Niska emisja związana jest również z ruchem pojazdów spalinowych. Wpłynął postulat by jak najszybciej wprowadzić tranzyt, szczególnie uciążliwych samochodów ciężarowych, na obwodnicę autostradową oraz wschodnią Wrocławia. Pokazano przykład miasta Wałbrzycha, gdzie wprowadzono autobusy zasilane metanem. Wypłynęła również sprawa produkcji biopaliw, które w związku ze wzrostem cen żywności, ściśle powiązanych z tym tematem, jest po prostu nieopłacalna.

Ostatnim poruszonym zagadnieniem była zieleń miejska, a konkretnie brak zieleni skwerowej w mieście i nie uwzględnianie jej na etapie planowania nowych inwestycji. Porównano Wrocław do innych dużych europejskich miast i okazało się, że nasze miasto nie radzi sobie zarówno z zielenią niską jak i prawidłowym utrzymaniem naszych zabytkowych parków. W centrum Wrocławia brakuje miejsc gdzie na trawniku można by było się zrelaksować i chwilkę odpocząć. Przytoczono przykład zmodernizowanej ostatnio ul. Szewskiej, która wyłożona w całości kamieniem silnie rozgrzewa się latem, stając się nieprzyjazną dla mieszkańców. Entuzjastycznie dyskutowano o możliwości otwarcia ogrodów działkowych dla ogółu społeczeństwa i pełnienia przez nie estetycznej funkcji terenów zielonych.

Debata była interesująca, jednakże poruszono zaledwie czubek góry lodowej i w związku z ograniczonym czasem spotkania czuję ogromny niedosyt w tym temacie. Kolejne dyskusje organizowane przez inicjatorów programu "Wrocław-miasto dla ludzi" będą relacjonowane przez naszą redakcję na bieżąco.

Przy okazji wypłynęła sprawa braku specjalistów w Radzie Miejskiej w temacie rozwoju przestrzennego naszego miasta.

Rzucono pomysł zorganizowania konferencji interpersonalnej na temat zieleni miejskiej z udziałem ludzi, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. W styczniu kolejne spotkanie, zachęcam wrocławskich czytelników Wiadomości24.pl do wyrażania opinii na ten temat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto