MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstaje nowoczesne laboratorium badań nad nowotworami

Arek Gołka
Arek Gołka
Nowe laboratorium będzie działało według światowych standardów, tworząc leki do zwalczania raka.

Najwyższej klasy laboratorium badawcze powstaje w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN przy ul. Weigla 5. Zintegrowane Laboratorium NeoLek - Doświadczalnej Onkologii i Innowacyjnej Technologii, bo tak będzie się nazywało, powstanie na bazie działającego tam Zakładu Onkologii Doświadczalnej. Instytucja po utworzeniu nowego laboratorium będzie dalej funkcjonować.

17 milionów złotych, przeznaczonych na jego modernizację w większości pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Nowatorski projekt naukowy ruszył w październiku 2009 r., a zakończy się najprawdopodobniej w grudniu przyszłego roku.


W walce z rakiem

- Za tę kwotę zostanie zakupiony sprzęt i wykonany gruntowny remont laboratorium, badania zaś sfinansujemy sami - mówi dr Janusz Boratyński, koordynator projektu. - W nowym laboratorium onkologii będziemy prowadzili badania w warunkach przesiewowych nad konkretnymi substancjami pod kątem toksyczności i tego, czy hamują rozwój komórek rakowych. Być może z tysiąca sprawdzonych substancji jedna nada się do produkcji określonego leku - dodaje.

Badania w nowym laboratorium będą prowadzone według najwyższych światowych standardów.

zintegrowane labolatorium neolek - doświadczalnej onkologii i innowacyjnych technologiizintegrowane labolatorium neolek - doświadczalnej onkologii i innowacyjnych technologii

- To będzie jedyne laboratorium o takim standardzie w Polsce - tłumaczy dr Joanna Wietrzyk, odpowiedzialna za wdrażanie projektu. - Prowadzone w nim badania będą certyfikowane, czyli stworzymy nowe standardy badań nad pewnymi lekami, używanymi później do walki z nowotworami.

Wrocławianie są zadowoleni, że to właśnie w ich mieście powstaje takie laboratorium.

**- Być może Wrocław przyczyni się dzięki temu do ogólnego postępu medycznego i zwalczania raka - nie kryje optymizmu Janek Kszulski, student Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kontrowersje wzbudzają jedynie przeprowadzane przez naukowców testy na zwierzętach.

- Mam wątpliwości, ale z drugiej strony przecież efektem tym badań będzie ratowanie ludzi. Myślę, że w takim przypadku badania na żywych organizmach to mniejsze zło- komentuje Ela Rudziszewska.

Jednocześnie w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Wojskowego Szpitala Klinicznego na Weigla otwarto pracownię wielorzędowej tomografii komputerowej, gdzie za pomocą najnowszego sprzętu będzie się wykonywało 90 tomografii dziennie.


Nauka na szynach

Rozpoczął się także cykl "Wrocławskie Tramwaje Postępu", organizowany przez Urząd Miasta i MPK. Jego celem jest promowanie nowego laboratorium onkologicznego, ale nie tylko. 

- Po Wrocławiu będzie jeździć seria tramwajów, promujących naukę - mówi Janusz Krzeszowski, rzecznik prasowy MPK. - Przedstawiane będą na nich sylwetki noblistów, związanych z Wrocławiem, honorowych obywateli miasta, a także Rudolfa Weigla i Ludwika Hirszfelda.




Zobacz też:

**

Koszykarski Puchar Śląska Wrocław Avant Art Festiwal po raz trzeci [program, bilety]
Ale obciach! Czego wstydzi się WrocławPhoto Day 10.0 w Protramie - głosowanie na galerie

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto