Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu we Wrocławiu

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Nie tak dawno jeszcze niewielu słyszało o Fair Trade, czyli Sprawiedliwym Handlu - ruchu, który wspiera ludzi z krajów Trzeciego Świata.

Obecnie ta niszowa idea powoli wkracza do codziennego życia. Świadczy o tym m.in. fakt, że dopiero co powstała pierwsza we Wrocławiu kawiarnia (Falanster), w której można spróbować różnych smakołyków, pochodzących ze Sprawiedliwego Handlu. Produkty wytwarzane w oparciu o Fair Trade są sprowadzane z krajów afrykańskich, a wrocławianie mogą się na nie zdecydować, kupując w niektórych supermarketach. Ich dystrybutorem jest Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My" z Gdańska.

- Fair Trade jest formą pomocy rozwojowej. Pomaga się tym, którzy ciężko pracują, a nie są sprawiedliwie wynagradzani. Warto przypomnieć, że aż 1/3 spożywanej w Unii Europejskiej żywności pochodzi z krajów ubogich, gdzie wielu ludzi głoduje. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ciężko ci ludzie pracują. Sprawiedliwy Handel wychodzi naprzeciw drobnym producentom z krajów Trzeciego Świata – tłumaczy Wojciech Zięba ze Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.

Sprawiedliwy Handel to więc nie tylko idea, lecz także ruch społeczny. W ten sposób ludzie przyczyniają się do pomocy tym rolnikom, których koszty pracy nieraz przekraczają zarobki. Przykładowo, w Burkina Faso dotowana pszenica z UE jest sprzedawana po cenie trzykrotnie niższej niż wynoszą koszty uprawy takich zbóż, jak sorgo i proso. To oznacza, że mieszkańcy krajów afrykańskich są skazani na nierówną konkurencję z państwami europejskimi, które mają uprzywilejowaną pozycję.

- Produkty Fair Trade różnią się od tych tradycyjnych kupowanych przez nas w hipermarketach. Sprawiedliwy Handel dostarcza bowiem towary wyższej jakości - tłumaczy Wojciech Zięba. - Większość z nich ma certyfikaty produkcji ekologicznej. Tym samym są droższe, choć w swojej klasie jakości do najdroższych nie należą. Za to są o wiele smaczniejsze i zdrowsze niż zwykłe, bo w produkcji nie stosuje się żadnych środków chemicznych ani nawozów sztucznych. Sprawiedliwy Handel wyklucza też modyfikacje genetyczne – dodaje.

W ten weekend we wrocławskich kawiarniach Falanster, Kalaczakra oraz Szczypta Świata obchodzony będzie Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. W sobotę odbędzie się rowerowy wyścig po filiżankę kawy. Uczestnicy zabawy zatrzymają się na czterech przystankach na trasie Oborniki Śląskie – Kalaczakra. Wieczorem w Kalaczakrze wyświetlony zostanie natomiast film pt. "Czarne Złoto". W tym samym czasie w Falansterze trwać będzie bazar ekologiczny, a potem także warsztaty Sprawiedliwego Handlu. W Szczypcie Świata zobaczymy natomiast prezentację spółdzielni producentów Fair Trade, a w Mediatece ruszają warsztaty i wystawa.

W niedzielę natomiast można się udać do Falansteru na warsztaty kulinarne, bądź do Kalaczakry na wykłady na temat kobiet i idei Sprawiedliwego Handlu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu we Wrocławiu - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto