Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty filmowe w Sołowsku na Dolnym Śląsku „Nakręć się na przyszłość”. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix szukają ludzi

Maciej Sergel
Wideo
od 16 lat
Przez kilka sierpniowych dni w Sokołowsku, w gminie Mieroszów na Dolnym Śląsku, odbył się pierwszy cykl warsztatów filmowych „Nakręć się na przyszłość” zorganizowanych wspólnie przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych (KIPA) i jeden z największych na świecie serwisów telewizyjnych firmę Netflix. W projekcie wzięło udział dwudziestu młodych Dolnoślązaków między 18, a 26 rokiem życia, którzy zostali wyłonieni w wyniku konkursu polegającego na nakręceniu krótkiego filmu i opisu motywującego chęć wzięcia udziału w warsztatach.

Warsztaty Netflix w Sokołowsku dla młodych ludzi z Dolnego Śląska

W rywalizacji wzięło udział ponad 60 osób, z których tylko co trzecia dostała się na wymarzone warsztaty. Podobnie będzie wyglądać nabór do projektu w pozostałych sześciu wytypowanych województwach, to jest w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu, w województwie Łódzkim, Pomorskim oraz Warmińsko-Mazurskim.

- Naszym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na to, że branża filmowa jest branżą otwartą, która poszukuje pracowników o różnych specjalnościach. W tej branży jest około 100 zawodów i jest tak, że niezależnie od tego, jakie się ma umiejętności i kompetencje, każdy może się przy odpowiedniej determinacji i sile woli postarać o to, aby z nami pracować - mówi o celu projektu w rozmowie z portalem dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Dydo.

Obecnie produkuje się najwięcej filmów w w historii polskiej kinematografii

- Realizujemy ten projekt dlatego, że w ostatnich latach branża audiowizualna w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie produkuje się najwięcej filmów i seriali rocznie w historii polskiej kinematografii, o czym może świadczyć chociażby liczba zgłoszeń do festiwalu filmów fabularnych w Gdyni. Zdajemy sobie sprawę, że tak duża ilość produkcji spowoduje, że będzie, a w zasadzie jest, duże zapotrzebowanie na profesjonalistów, na ludzi planu filmowego - odpowiada na pytanie o powód realizacji tego projektu dyrektor KIPA.

Warsztaty w Sokołowsku prowadzone były przez doświadczonych edukatorów filmowych, którzy wprowadzali uczestników warsztatów w to jak wygląda praca z kamerą, czym jest praca z mikrofonem i dźwiękiem, w jaki sposób wygląda montaż, czy jak wygląda ogólnie branża filmowa.

Światowe marki i nazwiska. Warsztaty Netflixa w Sokołowsku szansą na karierę

Jednym z gości był pracujący na co dzień przy międzynarodowych produkcjach reklamowych Michał Sommer z firmy „Daughter of lama”, który opowiadał o arkanach pracy scenografa dla takich marek jak Dior czy Jean-Paul Gaultier.

Podczas warsztatów organizatorzy wydarzenia zorganizowali projekcje filmów zarówno fabularnych, jak „Film o miłości” wyreżyserowany przez Tomasza Habowskiego, czy dokumentalnych jak „Prześwietlenie” Krzysztofa Kieślowskiego z 1974 roku nakręcony właśnie w Sokołowsku. Także Krzysztofowi Kieślowskiemu poświęcone jest powstające w tej wsi Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które od 12 lat gromadzi Zuzanna Vogt z Fundacji Sztuki Współczesnej „In situ”.

Teraz przed warsztatowiczami Netflixa warsztaty w Krakowie

Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć zbiory oryginałów scenariuszy, scenopisów, listów oraz kilkadziesiąt tysięcy zdjęć wybitnego polskiego scenarzysty i reżysera. Wśród uczestników warsztatów w całej Polsce zostaną wyłonione po trzy osoby, które otrzymają stypendium Netflixa na udział w warsztatach „Plenery Film Spring Open” w Krakowie prowadzonych przez wybitnego polskiego operatora Sławomira Idziaka, autora zdjęć m.in. do filmu „Helikopter w ogniu”. Zakończeniem projektu „Nakręć się na przyszłość” będzie realizacja przez grupę 21 wyłonionych w warsztatach stypendystów, filmu o zawodach filmowych, który zostanie przygotowany pod opieką producentki filmowej Joanny Tatko i umieszczony na stronie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Pomysłodawcą projektu, którego kształt powstawał przez ponad cztery miesiące we współpracy z firmą Netflix jest dyrektor KIPA Maciej Dydo oraz kierowniczka projektów izby gospodarczej KIPA Dana Pohl. Koordynatorem projektu jest Kinga Jakubowska – szefowa Fundacji „Legalna Kultura”, a koordynatorem technicznym warsztatów Tomasz Pyrak. Warsztaty są realizowane dzięki Funduszowi „Netflix Equity Fund”, czyli Funduszu na rzecz równości twórczej. W sobotę 19 sierpnia br. kolejne dwudniowe warsztaty rozpoczą się w Kosakowie w województwie Pomorskim.

Czytaj też
Warsztaty Netflix w Sokołowsku. Netflix szuka ludzi do pracy przy filmach. Zapłaci za warsztaty w Sokołowsku, noclegi i wyżywienie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warsztaty filmowe w Sołowsku na Dolnym Śląsku „Nakręć się na przyszłość”. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix szukają ludzi - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto