Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka historii we Wrocławiu: dżuma, powódź czy Euro 2012?

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Tablica ścieżka historii we Wrocławiu: pierwsze biskupstwo
Tablica ścieżka historii we Wrocławiu: pierwsze biskupstwo archiwum Hanny Jelonek
W centrum Wrocławia pod koniec czerwca pojawi się "Ścieżka historii". Znajdą się na niej wydarzenia, które najbardziej wpłynęły na dzieje stolicy Dolnego Śląska.

Przeczytaj więcej o remoncie placu Nankiera

Już pod koniec czerwca tego roku będziemy mogli dotknąć historii Wrocławia. A wszystko za sprawą specjalnej ścieżki, która znajdzie się na placu Nankiera. Na odcinku chodnika, biegnącego od kościoła św. Wincentego do budynku Ossolineum, zostaną umieszczone specjalne tablice z najważniejszymi wydarzeniami, związanymi ze stolicą Dolnego Śląska.

Wyboru ważnych dat dokonali wrocławianie i naukowcy, zajmujący się historią Dolnego Śląska. I tak na liście znalazły się między innymi: rewolucja krawców z 1793 roku, zajęcie miasta przez wojska napoleońskie czy epidemia dżumy. Pełną listę wydarzeń, które pojawią się na tablicach na placu Nankiera, możecie zobaczyć na końcu tekstu.

Autorem tablic jest pochodząca z Wrocławia prof. Hanna Jelonek, która obecnie wykłada na warszawskiej ASP.

Przeczytajcie rozmowę z prof. Hanną Jelonek.

Wkrótce w centrum Wrocławia pojawi się "Ścieżka historii", gdzie na kilkunastu płytach będziemy mogli zobaczyć historię stolicy Dolnego Śląska. Co się tam dokładnie pojawi?

Na placu Nankiera zostanie zainstalowanych 19 płyt - 18 z nich poświęcone jest najważniejszym wydarzeniom w historii Wrocławia. Wszystkie zostały wybrane w specjalnym plebiscycie, z „podpowiedzi historyków”, więc na pewno są one ważne dla mieszkańców Wrocławia. Podróż zaczyna się od roku 1000, kiedy w stolicy Dolnego Śląska ustanowiono biskupstwo. Wszystkie tablice są z datami, te które dotyczą konkretnych wydarzeń, mają rozmiar 30 na 70 cm. Projektując płyty, chciałam utrzymać dość syntetyczną i czytelną formę wypowiedzi, trochę nawiązując przy tym do stylu dobrej szkoły polskiego plakatu. Mam nadzieję, że mi się to udało, a obrazy i daty zawarte na tablicach, przemówią do odbiorcy.

Jakie motywy będziemy tam mogli zobaczyć?

Na przykład,  pracując nad tablicą z przedstawieniem epidemii dżumy, skorzystałam z podpowiedzi mistrzów średniowiecza. Pojawił się więc gotycki maszkaron . Dodatkowo figura ma założoną maskę, która dawniej była używana przez lekarzy leczących chorych z epidemii dżumy. W przekonaniu ówczesnych medyków miała ona szczególne właściwości w ochronie przed morowym powietrzem. Na płycie, przedstawiającej najazd Mongołów i obronę miasta przez błogosławionego Czesława, data jest ułożona z połamanych tatarskich strzał. A przejście Wrocławia pod władzę króla Czech w 1335 roku zostało zilustrowane wizerunkiem czeskiego lwa w koronie -  w tym przypadku skorzystałam z przedstawienia tego godła z oryginalnego starego, średniowiecznego kafla.

Która z tablic najbardziej pani lubi?

Pod względem plastycznym jest to na pewno pierwsza płyta na "Ścieżce historii", upamiętniająca ustanowienie biskupstwa we Wrocławiu. Lubię też tablice, mówiące o buncie wrocławskich krawców w 1793 roku i o wrocławskiej Solidarności. Razem te dwie prace tworzą logiczną, stylistyczną całość. W obu wykorzystałam motyw kamiennego bruku.

Najważniejsze wydarzenia stolicy Dolnego Śląska są zawarte na 18 tablicach, co zatem jest na 19 płycie?

Ta płyta będzie otwierać całą "Ścieżkę historii". Nazywam ją „Tytułową”. Tablica ma kształt okrągły, o średnicy jednego metra. Jest na niej umieszczona data ufundowania ścieżki - 2011 rok, a jako motyw przewodni wybrałam cyferblat z zegara znajdującego się na wrocławskim ratuszu.

Po lewej prof. Hanna Jelonek, po prawej jedna z tablic



Czy ścieżka zainteresuje wrocławian?

Mam taką nadzieję! Tablice będą przecież leżały u stóp mieszkańców stolicy Dolnego Śląska! Liczę, że ludzie będą się przy nich zatrzymywać i wczytywać się w historię miasta. Chciałabym, żeby ścieżka skłaniała mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do refleksji. I bardzo się cieszę, że włodarze miasta wyszli z tą inicjatywą! Jestem też bardzo wdzięczna, że szansa jej realizacji przypadła właśnie mi w udziale i wszystkim bardzo serdecznie dziękuję, bo ścieżką zajmuje się spory zespół ludzi i wrocławskie firmy, m.in. ZDiUM.

Kiedy tablice trafią do Wrocławia?

Obecnie gotowe są już wszystkie modele gipsowe. Odlewem tablic w brązie zajmuje się teraz kolega wykładowca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pan Mieczysław Kozłowski. Jak mi wiadomo, wykonanych jest już dziewięć płyt. A cały komplet powinien trafić do Wrocławia pod koniec czerwca tego roku. Wtedy też nastąpi montaż na placu Nankiera..

Wrocław to pani rodzinne miasto. Przelała pani na swoje projekty swoje wspomnienia ze stolicy Dolnego Śląska?

Oczywiście, że tak. Wspomnień jest bardzo dużo! Wspaniałych zresztą i wcale się od tych sentymentów nie wzbraniam. Tym bardziej, że jako mała dziewczynka mieszkałam tuż obok placu Nankiera. Swego czasu, podczas zabawy na podwórku znalazłam starą monetę, która jak się potem okazało, pochodziła z czasów Bolesława Krzywoustego. Może to była dobra wróżba na przyszłość? Jestem przecież rzeźbiarzem, ale też medalierem. Oprócz dużych realizacji w moim dorobku jest bardzo wiele medali i monet….

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję


Lista wydarzeń, które znalazły się na "Ścieżce historii":

ustanowienie biskupstwa we Wrocławiu w 1000 roku, lokacja miasta (1241), najazd Mongołów i obrona miasta przez błogosławionego Czesława (1241), Wrocław przechodzi do korony Czeskiej (1335), epidemia dżumy (1361), przejęcie miasta przez Habsburgów (1526), przyznanie miastu obecnego herbu (1530), założenie Uniwersytetu (1702), przejście Wrocławia w ręce pruskie (1741), rewolucja krawców (1793), zajęcia miasta przez wojska napoleońskie (1802), otwarcie pierwszej linii kolejowej (1842), otwarcie Hali Stulecia (1913), kapitulacja Festung Breslau (1945), Solidarność (1980), Kongres Eucharystyczny (1997), powódź tysiąclecia (1997). Listę zamyka o dziwo Euro 2012, które jeszcze się nie odbyło, a już zostało uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.


Czytaj też:
Matura 2011 - serwis specjalnyZmień swoje drogowe miasto Photo Day - serwis
Kąpieliska i baseny we WrocławiuRozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto