Nasza Loteria

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie przyciąga setki Dolnoślązaków ZDJĘCIA, FILM

Tomasz Pawlak
Wideo
od 16 lat
Festiwal Trzech Kultur to wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne, głęboko zakorzenione w niezwykłej historii miasta, które przez wieki stanowiło wspólne miejsce zamieszkania wyznawców trzech różnych religii.

Festiwal Trzech Kultur chętnie odwiedzają goście z dolnego śląska, a zwłaszcza Wrocławia. Występują tu również aktywnie dolnośląscy artyści. W tym roku do wspólnej modlitwy zaproszony został kantor gminy żydowskiej we Wrocławiu Eljazer synagogi pod Białym Bocianem.

Inspiracją do powstania Festiwalu była historia Alojzego Plewy, mieszkańca Kępna i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta dwuletnią żydowską dziewczynkę o imieniu Ruth Pardess, później nazwaną Antośką. Obchodzimy to ważne wydarzenie 75 lat po tych tragicznych wydarzeniach. Dziś Ruth Pardess jest uznawaną izraelską artystką, która odwiedziła Kępno i uczestniczyła w wielu wyjątkowych wydarzeniach.

W tegorocznym programie Festiwalu nie brakowało doskonałej muzyki oraz fascynujących inicjatyw, które nawiązywały do tradycji i historii Trzech Kultur.

Inauguracja Festiwalu miała miejsce 1 września, a głównym wydarzeniem tego dnia był koncert Kubę Badacha, który wystąpił razem ze zespołem muzyków w ramach programu "Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny". Repertuar koncertu zawierał utwory polskiej legendy sceny muzycznej - Andrzeja Zauchy, w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kubę Badacha.

To muzyczne wydarzenie poprzedził koncert zespołu All-most COLLECTIVE, który tworzą utalentowani muzycy związani z lokalną sceną muzyczną.

Na scenie pojawiła się również Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS, pod batutą Agnieszki Duczmal, najsłynniejszej polskiej dyrygentki.

Ostatni dzień Festiwalu, czyli 3 września, tradycyjnie rozpoczął się od Modlitwy Trzech Wyznań, która odbyła się przy Kościele św. Marcina w Kępnie.

W murach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Dominik Makosch wygłosił prelekcję na temat Rabina Jakuba Symcha Rehfischa i historii żydowskiej społeczności Kępna w okresie jego posługi w latach 1828-1874.

Następnie organizatorzy zaprosili na spotkanie z Wojciechem Tochmanem, cenionym reportażystą i pisarzem, autorem książek takich jak "Jakbyś kamień jadła" i "Dzisiaj narysujemy śmierć". Te książki, wraz z "Pianiem kogutów, płaczem psów", tworzą tryptyk opisujący życie codzienne po wojnie w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie oraz w Kambodży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto