Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza XII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
W niedzielę (23 maja) rozpocznie się festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu. Mamy dla Was podwójne zaproszenia na koncerty.

Mieszanka żydowskiego jazzu i rocka, koszerne potrawy oraz warsztaty hebrajskiego - to czeka nas na tegorocznym festiwalu SIMCHA. Simcha to z języka hebrajskiego radość.

- Jestem szczęśliwy, że udaje nam się już tak długo przybliżać wrocławianom kulturę żydowską. Co prawda nasz festiwal nie osiągnął takiej skali jak ten w Krakowie, ale cieszy nas fakt, że jest ogromne zainteresowanie - mówił podczas konferencji prasowej Stanisław Rybarczyk.

Program festiwalu został wypełniony po brzegi różnego rodzaju atrakcjami. Na początek wrocławianie degustować będą najznamienitsze potrawy żydowskie. Wszystko podczas pikniku na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem (23.05., godz. 15.30). Pomoc w organizacji zaoferowały najlepsze w mieście lokale, które w menu mają koszerne jedzenie.

Po raz pierwszy część imprezy zostanie poświęcona poezji w języku jidysz (26.05., Mleczarnia, godz.20., wstęp wolny) . Wiersze recytować będzie Katarzyna Michalska z Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Nie zabraknie również tłumaczeń na język polski oraz oprawy muzycznej i wizualnej. Ale to nie jedyna nowość.

Organizatorzy przewidzieli również warsztaty z wycinanki żydowskiej oraz warsztaty z komiksu i grafiki żydowskiej. I bynajmniej nie chodzi o samą specyfikę warsztatu, ale jedynie tematykę, która dotyczyć będzie życia i kultury narodu żydowskiego. Te ostatnie zajęcia poprowadzi Tomasz Jakub Sysło, niepełnosprawny radny, twórca niektórych miejskich murali.

Interesujące wydają się być spacery po Wrocławiu, które poprowadzi Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądał Wrocław przed wojną. Zbiórka 23 maja na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem o godz. 11.

Powojenny żydowski Wrocław oglądać można również na zakończenie festiwalu, 28 maja. Spacer poprowadzi tym razem jednak Anna Nowak ze Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Zbiórka obok pomnika Szermierza o godz. 17.30.

- Wyruszymy spod Uniwersytetu, gdzie będziemy zwiedzać wystawę o osadnictwie żydowskim na Dolnym Śląsku. Przejdziemy przez Rynek i dojdziemy do byłego teatru żydowskiego. Następnie dojdziemy do ulicy Włodkowica i obejrzymy tam w Mleczarni film żydowski, który został nakręcony zaraz po wojnie - „Jidiszer Jiszew in Niderszlezje” - opowiada Anna Nowak.

Organizatorzy przewidzieli liczne koncerty


Na SIMCHĘ zaproszeni zostali muzycy i zespoły z całej Polski, a nawet z zagranicy. Na początek (23.05, godz. 19.00, Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej) zaprezentują nam się Veszpremer Klezmer Band (Węgry). Usłyszymy też m.in. Jascha Lieberman Trio z Krakowa i zespół Klezzmates (również z Krakowa). W środę wrocławianie będą poznawać uroki pieśni Żydów sefardyjskich. Na koniec festiwalu, w szabat, zaprezentuje się Chór Synagogi pod Białym Bocianem. Dyrygować będzie Stanisław Rybarczyk.

Dzień czwartkowy poświęcony został w całości dybukowi. Wieczorem w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi zespół Cukunft, co w języku jidysz oznacza "przyszłość". Rzeczywiście, grupa wskazuje nowe trendy, ich repertuar powstaje spontanicznie. Co ciekawe, jest on jednocześnie jest poparty głębokimi badaniami socjologicznymi oraz muzykologicznymi.

Wcześniej jednak będzie okazja, by uczestniczyć w warsztatach języka hebrajskiego prowadzonych przez Tomasza Dudę z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz zajęciach tańca żydowskiego. Te warsztaty to już tradycja, bez której SIMCHA nie mogłaby się obyć.

- W odróżnieniu od wielu innych zajęć tanecznych, podczas nauki tańca w kręgu, w tym tańców żydowskich, nie wyczuwa się rywalizacji. Ważne jest skupienie na harmonii wspólnego ruchu, a nie na precyzji indywidualnej - wyjaśnia Marta Koronkiewicz, która poprowadzi zajęcia taneczne.

Warto zwrócić uwagę również na filmy z Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy, który odbył się w tym roku w Warszawie, a które będziemy mogli zobaczyć podczas SIMCHY. Są to dokumenty bądź filmy krótkometrażowe. Obejrzeć można więc np. "Rozwód po żydowsku", "Dana", "Czarodziejka", "Zabójczy honor" i "Gefilte Fish".

To będzie prawdziwa kulturalna uczta. Skorzystają z niej nie tylko przedstawiciele wrocławskiej gminy żydowskiej, ale i sami wrocławianie.

KONKURS!

Do wygrania są po dwa podwójne zaproszenia na każdy z płatnych koncertów odbywających się w ramach festiwalu SIMCHA. Wystarczy, że w komentarzu pod tym tekstem napiszecie, co Was najbardziej zaciekawiło w kulturze żydowskiej. Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy. Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo. Pamiętajcie, że w naszych konkursach mogą brać udział tylko zarejestrowani użytkownicy.

23 maja, godz. 19.
KONCERT INAUGURACYJNY VESZPRÉMER KLEZMER BAND [Węgry]
Barta János – klarnet, Lázár Zsigmond– skrzypce, Bojnécz Gábor – akordeon, Wágner Balázs – kontrabas
Synagoga pod Białym Bocianem
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej
ul. Włodkowica 7
ceny biletów 30/35zł

24 maja, godz. 21.30

JASCHA LIEBERMAN TRIO [Kraków]
The Bats – Acoustic Memory
Jascha Lieberman – skrzypce, altówka Paweł Iwan – akordeon Mateusz Frankiewicz – kontrabas
Synagoga pod Białym Bocianem / Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej
ul. Włodkowica 7,
ceny biletów: 20/25

25 maja, godz. 20.

KLEZZMATES [Kraków]
Marcin Wiercioch – akordeon, Tomasz Polak – klarnet, Bartek Staniak – skrzypce,
Jarek Wilkosz –kontrabas, Krzysztof Kossowski –perkusja
Synagoga pod Białym Bocianem / Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej
ul. Włodkowica 7
ceny biletów: 20/25zł

26 maja, godz. 21.30
PIEŚNI SEFARDYJSKIE
Jadwiga Teresa Stępień (Warszawa) – mezzosopran,
Leszek Potasiński (Warszawa) - gitara.
Synagoga pod Białym Bocianem / Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej
ul. Włodkowica 7
bilety: 20/25zł

27 maja, godz. 19.
DYBUK-KONCERT NOWEJ MUZYKI ŻYDOWSKIEJ
CUKUNFT [Warszawa]
Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Paweł Szamburski – klarnet,
Michał Górczyński – klarnet, Paweł Szpura – perkusja
Synagoga pod Białym Bocianem
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej,
ul. Włodkowica 7
bilety: 15/20zł

 

Macie czas do 22 maja do godz. 16. Wyniki konkursu podamy jeszcze tego samego dnia. Napiszcie również, który koncert by Was najbardziej interesował. Postaramy się wziąć Wasze preferencje pod uwagę.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto