Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Wrocławska nie przystąpi do Deklaracji Pawłowickiej?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Wygląda na to, że Politechnika Wrocławska wyłamie się z grona wrocławskich uczelni i nie włączy się w strukturę Uniwersytetu Dolnośląskiego, jaki ma powstać na podstawie Deklaracji Pawłowickiej.

Byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej wydali w tej sprawie specjalne oświadczenie:

Oświadczenie

"Byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej są przeciwni włączaniu się Politechniki do niejasnej inicjatywy integracyjnej, jaka pojawiła się ostatnio we wrocławskim środowisku akademickim, tym bardziej, że Politechnika Wrocławska nie zna szczegółów tej integracji, bowiem nie była zaproszona na spotkanie w Pawłowicach. Rektorzy wyrażają obawę, że integracja taka byłaby związana z zamieszaniem organizacyjnym, fatalnie wpływającym na proces badawczy i edukacyjny. Byli rektorzy opowiadają się za szeroką współpracą Politechniki Wrocławskiej ze wszystkimi polskimi, a w szczególności dolnośląskimi uczelniami zarówno w sferze badawczej, jak i edukacyjnej, jakkolwiek poziom badawczy Politechniki nie jest obecnie od perspektywy integracji instytucjonalnej uzależniony."

Oświadczenie podpisali byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej: prof. Tadeusz Zipser,
prof. Wacław Kasprzak, prof. Jan Kmita, prof. Andrzej Wiszniewski (inicjator) i prof. Andrzej Mulak.

Przypomnijmy, wrocławskie szkoły wyższe podpisując Deklarację Pawłowicką tworzą federację pod jednym szyldem. Do inicjatywy dołączyły: Akademia Medyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Wrocławski. Rektor Politechniki Wrocławskiej nie został zaproszony na pierwsze spotkanie pomysłodawców całego projektu.

- Dla mnie cała inicjatywa jest niejasna. Obawiam się, że każdy z sygnatariuszy tej deklaracji inaczej rozumie pojęcie integracja. A to nie tylko chodzi o wspólne rozpoczynanie roku akademickiego, lecz chyba również o funkcjonowanie jako jedna uczelnia, Uniwersytet Dolnośląski. Nie chciałbym, żeby włączając się do takiego tworu, Politechnika zatraciła swoją tożsamość - mówi prof. Andrzej Wiszniewski, sprawujący funkcję rektora Politechniki Wrocławskiej w latach 1990-1996.

Profesor przekonuje również, że odrębność instytucjonalna politechnik jest zgodna z tradycją naszego kraju. Dodaje też, że Politechnika, by na przystąpieniu do porozumienia straciła.

  • W rankingu „Times’a” wśród piętnastu najlepszych uniwersytetów technicznych świata znalazły się przede wszystkim małe i średnie uczelnie, a więc np. słynne amerykańskie MIT (14 tys. studentów), czy londyński Imperial College. To tylko Karol Marks uważał, że ilość przechodzi w jakość. Najczęściej ilość przechodzi w bylejakość - twierdzi.

Teraz wszystko zależy już od decyzji rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. Tadeusza Więckowskiego. Byli rektorzy mają nadzieję, że weźmie pod uwagę ich opinie.

Rektorzy pozostałych wrocławskich uczelni na razie sprawy nie komentują.


Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Wrocławska nie przystąpi do Deklaracji Pawłowickiej? - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto