Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej we Wrocławiu

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Młodzież ma zacząć wybierać ambitne, niekomercyjne filmy - mówi o idei projektu Beata Marciniak, koordynator "Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej" we Wrocławiu.

Akcja realizowana jest jeszcze w szesnastu innych miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wągrowcu, Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Bolesławcu, Elblągu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Krośnie, Skierniewicach, Olsztynie i Zielonej Górze. Na Dolnym Śląsku "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" odbywają się po raz drugi.

Idea całego projektu narodziła się osiem lat temu. Dzisiaj "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. - W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 33 tys. Dolnoślązaków (w tym 17 tys. osób było z Wrocławia) - informuje Beata Marciniak, koordynator "Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej" we Wrocławiu.

Dzisiaj wiadomo już na podstawie zgłoszonych formularzy, że w tegorocznej edycji uczestniczyć będzie ok. 20 tys. wrocławskich uczniów.

Formularz zgłoszeniowy musi wypełnić opiekun grupy uczniów, a cały dokument podpisuje dyrektor szkoły. Projekt obejmuje uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

- Wyświetlimy nie tylko dzieła z klasyki, takie jak obrazy Ingmara Bergmana, ale również współczesne filmy. Chcielibyśmy natomiast zachęcić młodzież do uczestnictwa w filmowych festiwalach. Naszym celem jest wykształcenie w nich świadomości filmowej. Może sięgną po coś więcej niż komercyjne produkcje - mówi Marciniak.

Podczas cyklów odbędą się prelekcje znanych filmoznawców. Młodzież na pewno spotka się z Jackiem Szymańskim, który prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy w kinie Lalka, oraz z Agnieszką Kozak, producentką z Teatru Capitol. W ubiegłym roku nastolatkowie mieli okazję porozmawiać z Robertem Gonerą. Tym razem pełna lista gości nie jest jeszcze znana.

Spotkania dla młodzieży będą odbywać się w kinie Warszawa


Podczas jednego spotkania może w nim wziąć udział nie więcej niż 590 osób. Cykl zostanie uruchomiony, jeśli zgłosi się co najmniej 120 osób.

Projekt organizuje stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz Odra Film przy wparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto