Pierwotnie fontanna znajdowała się w Pawilonie Perystylowym, który był elementem Bastionu Sakowego na obecnym Wzgórzu Partyzantów. Po fontannie obecnie została tylko niecka i żeliwne rury, które odprowadzały z niej wodę. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne obiektu. Niecka fontanny jest zbudowana z cegły i wypełniono ją zaprawą z cementu i wapienia. Uszczelniona została szkłem wodnym.
Nie ma obecnie żadnej konkretnej dokumentacji na temat bastionu w historycznych archiwach, więc niewiele wiadomo kiedy fontanna mogła powstać. Szacuje się, że ma ona 156 lat, czyli tyle ile sam bastion ufundowany w 1866 roku przez Adolfa Liebicha. W tedy jeszcze pawilon nie miał dachu i kolumnady. Powstały one dopiero w XX w.
Na miejscu obecnie pracuje konserwator zabytków i archeologowie. Jednak została już podjęta decyzja o zachowaniu zabytkowej fontanny. Teraz zostanie również zmieniony projekt, aby jak przyznaje miasto „fontanna została należycie wyeksponowana”.
Rewaloryzacja Bastionu Sakowego we Wrocławiu jest współfinansowana przez miasto i ze środków rządowego programu inwestycji lokalnych „Polski Ład”. Całość ma kosztować 26 716 830 zł z czego rząd dołożył, aż 71 proc. środków na ten cel. Koniec Inwestycji planowany jest na koniec 2023 roku.
Na mapie podpowiadamy jak dojechać do Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu
Zobacz w galerii zdjęcia zabytkowej fontanny na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu
Niesamowite odkrycie podczas remontu na Wzgórzu Partyzantów ...
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?