Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedź himalajski - samotnik, który bywa niebezpieczny (ZDJĘCIA)

ANA
Niedźwiedź himalajski lubi samotność, ale bywa niebezpieczny
Niedźwiedź himalajski lubi samotność, ale bywa niebezpieczny fot. Piotr Warczak, Marcin Osman
Niedźwiedź himalajski jest jednym z 7 obecnie żyjących gatunków tych dużych drapieżników. Występuje w Himalajach i Tybecie. Spotykany jest w Indochinach, na Półwyspie Koreańskim i na Wyspach Japońskich. O tym Opowiada Stanisław Urbaniak, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych

Niedźwiedź himalajski to jedyny gatunek niedźwiedzia, u którego występuje tak wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są większe i osiągają masę ok. 200 kg; samice są znacznie mniejsze - ich masa dochodzi do 100 kg. Samce i samice są podobnie umaszczone. Potężne pazury pomocne są przy wspinaniu się na drzewa (na których latem buduje z gałęzi i liści gniazda do snu i wypoczynku), a także do penetrowania wyższych partii drzew, gdzie zazwyczaj znajdują się najsmaczniejsze owoce i orzechy.

Co je niedźwiedź himalajski

Dieta niedźwiedzia mocno zależna jest od pór roku. Do jego przysmaków należą owoce morwy i żołędzie. Chętnie zjada owady i ich larwy, nierzadko poluje na owce i kozy, stąd nie cieszy się dobrą opinią u miejscowej ludności. Nie pogardzi też padliną - często mocno nieświeżą.

Niebezpieczny samotnik

Unika kontaktu z człowiekiem, lecz zagrożony może być niebezpieczny. Prowadzi samotniczy, nocny tryb życia. Ma kiepski wzrok i słuch, za to zmysł węchu jest u niego świetnie rozwinięty. Potrafi szybko biegać, chętnie się kąpie i dobrze pływa. Jesienią przybiera na wadze, gromadząc zapasy tłuszczu na zimową drzemkę trwającą kilka miesięcy.

Podczas zimy niedźwiedź ten traci nawet 50 proc. masy ciała. Na zimowe schronienie wybiera nory w ziemi lub śniegu, które wyściela liśćmi. Niedźwiedzie himalajskie dojrzałość płciową osiągają w wieku 3- 4 lat. Samica rodzi 2-3 młode po 7-miesięcznej ciąży. Odbywa się to zimą - między grudniem a lutym. Młode rodzą się ślepe i głuche. Ich masa w tym momencie nie przekracza 350 g, ale na bogatym mleku matki szybko rosną.

Zaczynają widzieć w wieku ok.30 dni, zęby wyrastają im w wieku dwóch miesięcy, a stały pokarm zaczynają jeść w czwartym miesiącu życia - są to wtedy 4-5 kg misie. Pod opieką matki pozostają do 2. roku życia. Dożywają 20-25 lat. Ze względu na swą siłę i sprawność nie mają naturalnych wrogów. Jedynym ich prześladowcą był i jest nadal człowiek.

Niedźwiedzie zabijane są dla mięsa i skór oraz do tworzenia z części ich ciała różnych "cudownych eliksirów" i "lekarstw". W ogrodach zoologicznych jest dość popularny , łatwy w hodowli i utrzymaniu - wymaga jednak urozmaiconych wybiegów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto