Najnowszy raport drogowy z całej Polski: we Wrocławiu jeździmy najwolniej

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Najnowszy raport Yanosika przedstawił średnie prędkości jazdy kierowców w 24 miastach w Polsce w czasie pierwszych dwóch tygodni września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 9 rano i porównał je do danych z sierpnia
Najnowszy raport Yanosika przedstawił średnie prędkości jazdy kierowców w 24 miastach w Polsce w czasie pierwszych dwóch tygodni września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 9 rano i porównał je do danych z sierpnia Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Udostępnij:
Wrzesień to coroczny powrót jesieni, szkoły, studentów i... korków na drogach. Pierwsze dwa tygodnie ruchu były na tyle intensywne, że Yanosik postanowił podzielić się swoim raportem prędkości kierowców w dużych miastach. Wrocław wypada w nim... fatalnie.

Co roku ten sam scenariusz: w okresie wakacyjnym na drogach jest jakoś tak luźniej, a od września ruch się zagęszcza. Zwłaszcza w godzinach porannych. Wpływ na tłok mają głównie dzieci wracające do szkół, ich rodzice-kierowcy spieszący się też do pracy i powracający już we wrześniu studenci. Yanosik podaje, że na początku września w porównaniu z jazdą w okresie wakacyjnym, czas podróży z domu do pracy potrafi się wydłużyć nawet o 33 proc!

Wrocław najwolniejszym miastem w Polsce

Na 24 duże miasta w kraju, takie jak m.in.:

  • Warszawa,
  • Łódź,
  • Poznań,
  • Kraków,
  • Katowice,
  • Rzeszów.

Ale też np. Opole, to właśnie Wrocław wypadł najwolniej. Wrześniowa średnia prędkość w naszym mieście w dniach roboczych w godz. 7-9 wyniosła 32 km/h. W porównaniu do sierpnia, to spadek prędkości o 3,1 km/h. Po Wrocławiu jeździliśmy wtedy ze średnią prędkością 35,1 km/h.

Odrobinę szybszy od Wrocławia okazał się Kraków, gdzie kierowcy we wrześniu średnio osiągali 32,4 km/h. Następnie Olsztyn z prędkością 32,5 km/h i Rzeszów ze średnią prędkością 33,8 km/h.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Najnowszy raport Yanosika przedstawił średnie prędkości jazdy kierowców w 24 miastach w Polsce w czasie pierwszych dwóch tygodni września, od poniedziałku
Najnowszy raport Yanosika przedstawił średnie prędkości jazdy kierowców w 24 miastach w Polsce w czasie pierwszych dwóch tygodni września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 9 rano i porównał je do danych z sierpnia Yanosik

A gdzie jeździ się najszybciej? Liderem prędkości, zarówno w sierpniu oraz wrześniu jest Zabrze. Na tle innych to śląskie miasto spokojnie można nazwać demonem prędkości. Średnio na liczniku 52,4 km/h we wrześniu i aż 54,1 km/h w sierpniu.

Jaka jest średnia prędkość kierowców w centrum miasta?

Poranne korki dosyć mocno zwalniają ruch w centrum Wrocławia. Średnia prędkość jazdy w centrum od poniedziałku do piątku w godz. 7-9 we wrześniu wynosiła 24,1 km/h, a w sierpniu 25,4 km/h. Porównując te dwa miesiące to spadek o 1,3 km/h.

- Jest to nie najgorszy wynik, mając na uwadze że to duże miasto - komentuje Andrzej Mejer z firmy Yanosik.

W tej kategorii na szczęście nie okazaliśmy się najwolniejsi. We wrześniu "wygrało" centrum Rzeszowa ze średnią prędkością 21,2 km/h (w porównaniu do sierpnia o 2,8 km/h wolniej), potem Kielce z prędkością 21,5 km/h (spadek o 4,4 km/h) i Radom, gdzie średnia prędkość w centrum miasta to 23 km/h (spadek prędkości o 2 km/h). Przed Wrocławiem znalazły się również:

  • Szczecin ze średnią prędkością w centrum 22,4 km/h,
  • Poznań - 23,2 km/h,
  • Kraków - 23,4 km/h,
  • Zabrze - 23,7 km/h.

Natomiast najszybsze wrześniowe centrum miasta znajduje się w Katowicach. Kierowcy jeżdżą w nim ze średnią prędkością 34,8 km/h.

- Po Wrocławiu się nie jeździ. Po Wrocławiu się sunie, raz lepiej a raz gorzej. Kierowcom często brakuje cierpliwości - mówi Kamil Wolny, zawodowy kierowca z Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Materiał oryginalny: Najnowszy raport drogowy z całej Polski: we Wrocławiu jeździmy najwolniej - Gazeta Wrocławska

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie