Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratorium w walizce trafi do szkół [wideo]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Fizyka jest ciekawa - wypowiadając takie zdanie wśród uczniów liceów narażamy się na wyśmianie. Czy jest coś, co zmieni podejście młodych ludzi?

Pierwsze lekcje nie powinny zawierać niczego poza tym, co jest eksperymentalne i interesujące do zobaczenia - twierdził już Albert Einstein. Od tamtych czasów niewiele się zmieniło. Nadal stawiamy na doświadczenia. Niestety, nie wszystkie szkoły mają odpowiednie wyposażenie.

W ramach projektu "Fizyka jest ciekawa" 25 dolnośląskich liceów dostanie dodatkowy sprzęt służący do przeprowadzania doświadczeń.

- To oczywiście nie jest panaceum na wszystkie problemy, ale mamy nadzieję, że dzięki unowocześnionym laboratoriom chociaż kilkunastu uczniów zdecyduje się pójść na studia techniczne - mówi Maciej Tyran, koordynator projektu.

Szkoły otrzymają drukarki, laptopy i tzw. zestawy SONDa, czyli skomputeryzowane oprzyrządowanie nowoczesnego dydaktyka. Chodzi o urządzenie pozwalające na przeprowadzanie różnych doświadczeń. Dzięki SONDzie można sprawdzić prawo Ohma i prawa Kirchoffa, zmierzyć natężenie prądu oraz zbadać zjawisko samoindukcji. Całość przypomina walizkę, którą podłącza się do komputera. Dzięki zawartemu oprogramowaniu można również przedstawić uczniom biografie znanych naukowców.

W liceach znajdą się po cztery SONDy – każda służąca do innego typu doświadczeń.  Wartość kompletu takich nowoczesnych pomocy dydaktycznych (laptopy, drukarka oraz 4 SONDy) przekracza 90 tys. zł. Na początku marca sprzęt zostanie przetestowany pod względem bezpieczeństwa, a w połowie kwietnia będą mogli korzystać z niego uczniowie.

Ci przyznają jednak, że samo wyposażenie laboratoriów to nie wszystko. - Fizyka jest ciekawa, ale tylko wtedy, kiedy jest ciekawie prowadzona - mówi Kuba Chmielewski z VI LO. -  Więcej sprzętu oznacza przeprowadzanie doświadczeń, a tego wciąż na lekcjach brakuje - przyznaje.

Podobne zdanie ma Agnieszka Gromaniak z tej samej szkoły. - My nie wiemy, czego się uczymy. Ważne jest nie tylko wyposażenie laboratoriów, ale również podejście samego nauczyciela - twierdzi.

Na szczęście, projekt przewiduje również przeszkolenie nauczycieli fizyki chętnych do prowadzenia zajęć, które łączyłyby teorię z praktyką.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i obejmie także szkoły w województwie lubuskim i wielkopolskim. We Wrocławiu z nowego sprzętu skorzystają uczniowie I, IV, XI, XII, XIV, XV i XXIV liceum.



Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto