Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać rower, by służył nam przez lata (PORADNIK)

Maciej Mrzygłocki
Michał Pawlik
Kupowanie roweru to nie jest prosta sprawa. Dobierzmy rower tak, by jeździło się nim wygodnie i bezpiecznie.

Zanim jednak przystąpimy do zakupu, musimy pomyśleć, doczego będziemy wykorzystywać nowy pojazd. W zależności od tego warunku, możemy wybrać typ roweru i jego klasę. Obecnie możemy spotkać się z kilkunastoma rodzajami rowerów. W 90 proc. przypadków będziemy jednak wybierać między czterema typami: górskim, crossowym, miejskim i trekkingowym (turystycznym).

Nie ma wyraźnej granicy między modelem górskim, miejskim czy też trekkingowym. W pewnych zakresach pojęcia te pokrywają się. Najbardziej uniwersalnym modelem jest właśnie model "górski". Wystarczy, że dołożymy do niego błotniki, światełka i bagażnik, a już będzie to nasz miejski rower, na którym również możemy wyruszyć w wielokilometrową wyprawę.

WARTO ZAGLĄDNĄĆ DO PRZEWODNIKA ROWERZYSTY

W dobrym sklepie rowerowym sprzedawca doradzi nam, jaki rozmiar roweru wybrać(a właściwie ramy). Jeśli jednak chcemy obyć się bez jego pomocy, to powinniśmy wiedzieć, jak to zrobić. Generalna zasada jest prosta: musi nam się dobrze siedzieć na rowerze. Sylwetka, którą przyjmiemy, powinnabyć wygodna. Pamiętajmy, że w droższych modelach są montowane wsporniki kierownicy typu A-head, które nie mają możliwości regulacji wysokości (lub w bardzo niewielkim zakresie).

Jaką ramę wybrać
Dawniej ramy rowerów produkowano ze zwykłej stali. Obecnie też się ją stosuje, ale jest ona specjalna, wysokogatunkowa. Są też ramy z aluminium, kompozytów i różnych innych nietypowych stopów (tytan, magnez). Większość kupujących rower pierwszy raz myśli, że aluminium będzie o wiele lepsze niż stal - rower będzie ważył mniej i będzie bardziej wytrzymały. Nic bardziej mylnego: aluminium nie jest wcale lepsze, a ma inne właściwości. Co do wagi, to ramy dobrych producentów ze stali Cro-Mo ważą mniej niż aluminiowe (ale też stanowczo więcej kosztują).

Co wybrać?
W rowerach klasy cenowej do około 3000 zł nie mamy zbyt wielkiego wyboru:w najtańszych konstrukcjach (do 300 złotych) będzie to zwykła stal, a w tych droższych - aluminium. Wybierając aluminiową ramę, miejmy na uwadze, że jest ona sztywniejsza i jeśli nie będziemy mieli przedniego amortyzatora, odczujemy to podczas jazdy w trudniejszym terenie.

WARTO ZAGLĄDNĄĆ DO PRZEWODNIKA ROWERZYSTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto