Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradary wrocławskiej straży miejskiej sa nielegalne. Tak twierdzi UKE

Marcin Walków (aip)
Paweł Relikowski / Polska Press Grupa
Jeżeli dostałeś od wrocławskiej straży miejskiej mandat za przekroczenie prędkości, możesz odzyskać pieniądze. Warunek jest jeden, za dowówd posłużyło zdjęcie z fotoradaru.

Urządzenia te przez lata działały nielegalnie, bo pracowały na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczął postępowanie administracyjne, zakazujące Straży Miejskiej Wrocławia korzystania z fotoradarów. A prawnik podpowiada: osoby które zapłaciły mandaty, powinny zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przez straż przestępstwa.

W piątek wrocławscy strażnicy miejscy poinformowali, że zaprzestają kontroli prędkości przy użyciu fotoradarów. Jarosław Janik tłumaczył to wówczas pojawieniem się wątpliwości, co do częstotliwości, na jakiej pracują urządzenia. Wyjaśniał, że do czasu wyjaśnienia sprawy, pomiary wstrzymano. Tymczasem Urząd Komunikacji Elektronicznej takich wątpliwości nie ma. I już wszczął postępowanie wobec wrocławskiej straży miejskiej.

- Straż Miejska we Wrocławiu posiada trzy fotoradary wykorzystujące częstotliwości 34,3 GHz, zarezerwowane dla wojska - poinformowała Anna Lewandowska z wydziału komunikacji społecznej UKE.

A co z mandatami, które już wystawiono? Prawnik radzi, by ich nie przyjmować. Wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu, a tam należy przede wszystkim powoływać się na rodzaj urządzenia, którym zrobiono zdjęcie - ta informacja jest podana na wydruku.

- Na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska pracują fotoradary typu AD9 i Multanova 6F. Ponadto zalecam zgłaszanie na policję lub do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Straż Miejską - mówi mec. Łukasz Kiwała z kancelarii Kiwała Wspólnicy we Wrocławiu. A co z tymi kierowcami, którzy mandat już zapłacili? Oni też mogą wystąpić na drogę sądową. I to zarówno, składając zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także z powództwa cywilnego.

- By odzyskać wpłacone pieniądze. W razie wygranej, odzyskają i wpłaconą kwotę, i koszty postępowania - dodaje mec. Kiwała.

Są tacy, którzy fotoradarów się nie boją. W 2014 roku do kosza trafiło aż 135 tys. mandatów

TVN Turbo/x-news

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto