Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Ziemi we wrocławskim zoo

Michał Potocki
Michał Potocki
Zagrożone gatunki zwierząt były głównym tematem pierwszego dnia obchodów światowego Dnia Ziemi w ogrodzie zoologicznym.

Radosław Ratajszczak opowiadał o problemach ochrony różnych gatunków zwierząt, niebezpieczeństwach ze strony ich genetycznego modyfikowania i działaniach na rzecz pomocy zagrożonym gatunkom. Można było dowiedzieć się m.in. że w naszym zoo nie będzie nigdy białego tygrysa, ponieważ jest to hybryda powstała z mieszania genów, co nie pomaga ochronie "oryginałów". Podkreślone zostało, że wcale nie jest za późno, by wziąć się za pomoc ginącym gatunkom.

- W perspektywie czasowej zginęły miliardy zwierząt. Obecnie obserwujemy znaczne przyspieszenie wymierania zwierząt i roślin - mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor zoo. - Tak wielkiego procesu nie było od epoki dinozaurów. Wszystko zaczęło się w momencie, gdy człowiek uniezależnił się od środowiska naturalnego - wyjaśnia.

W budynku terrarium na odwiedzających czekało stoisko Izby Celnej, gdzie można było się dowiedzieć, jakich okazów nie wolno przewozić przez granice i jak przemyt wpływa na wyniszczanie fauny i flory.

- Ogród zoologiczny rozpoczął kampanię "Top 10 zagrożonych gatunków", które są również we wrocławskim zoo. My wpisujemy się w tę akcję i prezentujemy okazy, które są najczęściej przewożone przez granicę jako pamiątki z podróżny, czyli np. galanteria ze skóry warana, torebki ze skóry pytonów, czy portfele z innych zagrożonych gatunków - mówi Joanna Klamczyńska z Izby Celnej we Wrocławiu. - Okazy, czyli nie tylko żywe zwierzęta, ale również przedmioty z nich wytworzone, znajdują się często w bagażach nieświadomych niczego turystów - dodaje.

Celniczka odradzała kupowanie pamiątek wykonanych ze zwierząt. Argumentowała, że jeśli będziemy kupować je na masową skalę, w pewnym momencie wiele kolejnych gatunków może być zagrożonych.

W wydarzeniach z okazji Dnia Ziemi brała udział młodzież gimnazjalna i licealiści. Uczestnicy akcji byli zadowoleni z wizyty w zoo.

- Dowiedziałam się dzisiaj kilku interesujących rzeczy, głównie o zagrożonych gatunkach i jak można je chronić - mówi Natalia Wróbel z XI LO. - Nawet w Polsce możemy się przyczynić do pomocy zagrożonym gatunkom np. przez zaprzestanie kupowania przedmiotów wytwarzanych z egzotycznych zwierząt - dodaje.

Dyrektor zoo na swoim wykładzie podkreślał również rolę ogrodów zoologicznych w procesie ochrony zwierząt, co nie umknęło młodym ludziom.

- Akcja jest bardzo ciekawa i przydatna. Pokazuje, że jest jeszcze szansa na uratowanie wielu rzadkich gatunków. To ma też głębszy sens, żeby uświadamiać ludzi, o co chodzi ogrodom zoologicznym - ocenia Piotr Piekiełko, wrocławski licealista. - Ogrody są potrzebne, żeby utrzymać niektóre gatunki przy życiu. Same mogą sobie nie dać rady we współczesnym świecie - uważa.

22 kwietnia w godzinach pracy zoo odbędzie się konkurs wiedzy o zagrożonych gatunkach dla uczniów szkół podstawowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto