Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląscy lekarze zbadali słuch u noworodków

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
W ramach akcji „Mamo, chcę cię usłyszeć” wykonano 628 diagnostycznych badań słuchu u dolnośląskich noworodków i niemowląt. Co 30 dziecko skierowano na bardziej szczegółowe badania.

Cały program wpierała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzięki niej lekarze mogli pracować na nowym, specjalistycznym sprzęcie.

- Z takim dzieckiem trudno się porozumieć. Do zbadania, czy ma ono jakąś wadę, służyć nam może więc tylko specjalny sprzęt – wypowiada się dla redakcji MM Janusz Wróbel, dyrektor szpitala z oddziałem neonatologicznym na Brochowie.

U osób dorosłych sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Słuch zaczyna się stopniowo pogarszać od 20. roku życia.

- Należy pamiętać, że u młodych ludzi uszkodzenie słuchu powodują niejednokrotnie koncerty rockowe i hardrockowe – tłumaczyła podczas konferencji prasowej prof. Lucyna Pośpiech, kierownik Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Wśród innych krajów europejskich pod względem leczenia i przeprowadzanych screeningów słuchu noworodków plasujemy się na dość wysokim miejscu. Tego typu badania przesiewowe wykonuje się jeszcze tylko w Wielkiej Brytanii i Austrii.

- Gdy chodzi o wykrywalność wad słuchu, jesteśmy niewątpliwie przodującym krajem w świecie. A wszystko dzięki temu, że praktycznie cała populacja rodzących się noworodków jest objęta screeningiem – mówi prof. Jerzy Szczapa, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Niestety, według Dolnośląskiego Centrum Laryngologicznego Medicus, które organizuje tę akcję, problem polega na tym, że kontrakt z dolnośląskim NFZ umożliwia przebadanie w ciągu roku jedynie 15 noworodków. NFZ zaprzecza.

- To absolutna nieprawda. Nie wiem, skąd Medicus wziął takie dane – mówi Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy dolnośląskiego NFZ.

- Nie ma żadnych takich ograniczeń na badania słuchu. To arogancja, osoby na co dzień zajmujące się otolaryngologią dziecięcą są pomijane – komentuje dr Andrzej Łakota, konsultant wojewódzki ds. otolaryngologii.

We Wrocławiu znajdują się 43 różne poradnie laryngologiczne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto