Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DFN: Bliżej do społeczeństwa

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Wczoraj, podczas ostatniego dnia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki mogliśmy wysłuchać kolejnych wykładów. Dziś zaprezentujemy relację z imprez odbywających się na Wydziale Nauk Społecznych w ramach sekcji „Wyprawa w społeczeństwo”.

Największym zainteresowaniem cieszył się wykład połączony z prezentacją pt.„Media bez granic. O prasie zagranicznych wydawców w Polsce” prowadzony przez prof. dr hab. Beatę Ociepkę oraz dr Justynę Woźną. W wykładzie uczestniczyła klasa politologiczna. Podczas prezentacji prowadzące opowiedziały licealistom, z jakimi specjalnościami można się zetknąć podczas studiów na kierunku stosunki międzynarodowe. Jedna ze specjalizacji politologii jest bowiem związana z medioznawstwem. W tym roku jednak nie została utworzona ze względu na niewielką liczbę chętnych.

W programie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki znalazły się również wykłady typowo socjologiczne, a więc związane z problemami społeczeństwa („Globalizacja czy glokalizacja. Wyzwania społeczne”, „Kobiety w grupach dyspozycyjnych. Nowa jakość życia w Polsce” i „Chopin w świadomości współczesnych Polaków”). Z pozoru wydaje się, że wszystkie te tematy ujęte w naukowy sposób są trudne i nieciekawe. Możliwe, że to właśnie stało się powodem niskiej frekwencji podczas ostatniego dnia festiwalu. Jednak to tylko pozory.

W rzeczywistości przecież globalizacja, o której mówił dr hab. Wiesław Wątroba to problem, który otacza nas zewsząd. Codziennie przecież przechodzimy obok McDonald’sa. Termin glokalizacja nie jest już tak często spotykany. Jednakże w tym przypadku również nie zdajemy sobie sprawy, że stykamy się z nim na co dzień. Najlepszym przykładem może być serial „Niania”, który wyemitowany został w wielu krajach.

Grupy dyspozycyjne? Tu z kolei mowa o wojsku czy na przykład policji. Dlaczego kobiety decydują się na służbę w wojsku? Według badań socjologicznych przykładowo ponad 1/3 ankietowanych kobiet wstąpiła do Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, chcąc kontynuować tradycję rodzinną. Według prof. Maciejewskiego z Instytutu Socjologii i kolejnych przeprowadzanych badań naukowych, podczas odbywania służby wojskowej, w charakterze i usposobieniu kobiety mogą zachodzić różne zmiany m.in. używanie żargonu wojskowego i wulgaryzmów. Trzeba przyznać, że wojsko jako grupa zawodowa posiada swój specyficzny dialekt.

Naszej redakcji udało się zapoznać również z wynikami najnowszych badań socjologicznych dotyczących postaci Chopina w świadomości współczesnych Polaków.

- _Okazuje się, że Polacy nie znają twórczości Chopina. To jest tak jak ze sportowcami. Znamy ich z imienia i nazwiska, ale nie wiemy o wielu rzeczach związanych z ich karierą _– wypowiada się dla redakcji MM dr Barbara Pabjan z Instytutu Socjologii we Wrocławiu.

Czym jest Dolnośląski Festiwal Nauki dla ludzi młodych?

- Wydaje mi się, że festiwal może poszerzać horyzonty. Sądzę, że główne grono odbiorców to licealiści i to do nich są adresowane wykłady, chociaż nie jestem organizatorem festiwalu. Może ich nakłonić do wybrania tego, a nie innego kierunku studiów. Zresztą widać to po ofercie. Raczej są to wykłady popularno-naukowe niż takie stricte naukowe – mówi dr hab. Wiesław Wątroba.

Czy jednak młodzi ludzie chcą sami z siebie uczestniczyć w wykładach DFN, skoro sale wcale nie są wypełnione po brzegi, jak w zeszłych latach?

XI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu dobiegła końca. Jeszcze w październiku będą odbywały się imprezy w ramach DFN, ale już nie w naszym mieście, tylko w Legnicy, Ząbkowicach Śląskich, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto