Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek zniewolony w Szosie Wołokołamskiej [wideo]

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
O wojnie, czołgach i śmierci w premierze Teatru Polskiego.

"To była droga do Moskwy. Jedna z niewielu niezniszczonych dróg, po której mogły jechać samochody" - tak o tytułowej Szosie Wołokołamskiej mówił autor dramatu Heiner Muller. Tekst składa się z pięciu części: Rosyjskie otwarcie", "Las pod Moskwą", "Pojedynek", "Centaury" i "Znajda".

Historia Europy w pigułce
Muller inspirował się książką Aleksandra Beka, opowiadającą o niemiecko - radzieckiej bitwie pod Moskwą w 1941. Zacięte walki toczyły się wtedy właśnie wokół Wołokołamska. Dramat Mullera to nie tylko rok 1941. Dramaturg opisuje także inne historie dwudziestowiecznej Europy z czołgami i wojną w roli głównej. W spektaklu zobaczymy powstanie NRD czy rozruchy w 1968 roku w Środkowo-Wschodniej Europie.

- Spektakl niesie ze sobą bardzo ważny temat  - mówi Adam Szczyszczaj, aktor grający w "Szosie Wołokołamskiej". - Pokazuje człowieka cały czas zniewolonego przez jakieś systemy. Człowieka, który tak naprawdę nigdy nie może powiedzieć, co myśli, co czuje, ponieważ zawsze ma kogoś nad sobą.

We wrocławskiej inscenizacji dramatu Mullera grają Adam Szczyszczaj, Adam Cywka i Rafał Kronenberg. Aktorzy w "Szosie Wołokołamskiej" wcielają się w kilka postaci naraz.

- Gram między innymi żołnierza i anarchistę - mówi Adam Szczyszczaj. - To wielka frajda, kiedy można się bawić i przeskakiwać z jednej z roli w drugą. Rzadko zdarza się, że można tak robić w trakcie jednego spektaklu.

Szosa Wołokołamska

Trudny orzech do zgryzienia

Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego, zaznacza, że nowy sezon w teatrze otwiera dobra sztuka.

- Heiner Muller stworzył bardzo wysoki próg wymagań naszym artystom - mówił Mieszkowski. - "Szosa Wołokołamska" to niezwykle trudne, ale ważne zadanie artystyczne.

Pierwszy raz spektakl został wystawiony w 1985 roku w jednym z berlińskich teatrów. Jednak wszystkie pięć części na jednej scenie zostało zagrane w 1987 roku. Na wrocławskiej premierze spektaklu, która zainauguruje nowy sezon wrocławskiego Teatru Polskiego, zobaczymy fragmenty wszystkich pięciu części dramatu. Premiera już 30 września na deskach Sceny na Świebodzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Człowiek zniewolony w Szosie Wołokołamskiej [wideo] - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto