MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Batory Express we Wrocławiu: historia przyjaźni polsko-węgierskiej w nysce

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
Polak, Węgier dwa bratanki... nadal aktualne? Batory Express to projekt mający na celu zweryfikowanie tego powiedzenia.

Projekt jest inicjatywą polsko-węgierską zorganizowaną przez Centrum Węgierskie w Krakowie z okazji przekazania Polsce prezydencji Unii Europejskiej. W objazdowej galerii umieszczonej w nysce, autorzy zbierają relacje i pamiątki przyjaźni Polaków z Węgrami. W aucie możemy znaleźć: rysunki, zdjęcia, filmy, książki, listy i wszystko inne, co jest związane z historią wzajemnych kontaktów.

Nazwa odnosi się do pociągu Batory, który jeździł między krajami. Nyska odwiedziła już pięć miast węgierskich: Budapeszt, Pecs, Szeged, Debreczyn, Miskolc oraz pięć miast polskich: Stary i Nowy Sącz, Tarnów, Kraków i Katowice. 24 maja niezwykły expres zatrzymał się we Wrocławiu. 25 maja wyrusza dalej w trasę do: Łodzi, Poznania, Trójmiasta i Warszawy.

- Chcieliśmy zorganizować projekt mało nadęty - mówi Katarzyna Zolich, koordynatorka projektu w Polsce. - Spotykamy się i rozmawiamy ze zwykłymi ludźmi. Zależy nam na opiniach starszych i młodszych na temat relacji polsko-węgierskich. Naszym celem jest zreinterpretowanie znanego powiedzenia: "Polak, Węgier dwa bratanki" - wyjaśnia.

Filmy z trasy Batory Express


Z zebranych relacji okazuje, się, że starsze pokolenia żywią większy sentyment do Węgrów niż młodsze.

- Ludzie opowiadają nam różne historie. Z relacji dowiedzieliśmy się, że pociągiem Batory Express Polacy jeździli na Węgry handlować, a Węgrzy do Polski po kulturę. Młodsze pokolenie opowiada o wyrazach sympatii, jakie spotykają ich na Węgrzech np. darmowy nocleg czy posiłek - relacjonuje Zolich.

Gosia Cekiera zdecydowała się na podróż Batory Express


Chętni mogą wybrać się w podróż nyską. Na taką wyprawę zdecydowała się Małgorzata Cekiera z Katowic.

- Widzę w tym wszystkim cel. Na temat różnych narodów krążą stereotypy czy slogany, jak ten o przyjaźni Polski i Węgier. Taka wyprawa to możliwość ich weryfikacji. Każdy człowiek to osobna historia kontaktów polsko-węgierskich - wyjaśnia Cekiera.   

W dniach 4-5 czerwca Batory Expres skończy tournée w Warszawie. W stolicy zostanie do 1 lipca, czyli do uroczystych obchodów przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej. Później prawdopodobnie trafi do muzeum w Budapeszcie.


Czytaj też:

Matura 2011 - serwis specjalnyŚwięto Wrocławia 2011Wrocław: Koncerty i festiwale 2011
Juwenalia 2011Rozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto