Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz katastrofy powojennego Wrocławia (ZDJĘCIA)

r
Akcja gaśnicza w trakcie pożaru kościoła św. Elżbiety, 1975 fot. Stanisław Kokurewicz
Akcja gaśnicza w trakcie pożaru kościoła św. Elżbiety, 1975 fot. Stanisław Kokurewicz materiały z wystawy
To kolejna wystawa stworzona przez studentów historii w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Zobacz szczegóły.

2 lutego 2021 roku, o godzinie 12:00, na wrocławskim Rynku odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej pt. Katastrofy powojennego Wrocławia. Wystawa opowiada o najdramatyczniejszych wydarzeniach, jakie dotknęły stolicę Dolnego Śląska po 1945 roku.

Punktem wyjścia dla prezentowanego katalogu katastrof jest opis oblężenia Wrocławia (Festung Breslau) w 1945 roku. Wrocław wielokrotnie nawiedzały pożary już w średniowieczu, a w powojennej pamięci mieszkańców najbardziej zapisały się dwa pożary kościoła św. Elżbiety (1975, 1976) i pożar Teatru Polskiego (1995).

Natomiast zapewne niewielu wrocławian wie, że w naszym mieście byliśmy świadkami katastrof lotniczych. Na wystawie wspomniano o dwóch (z 1969 i 1971 r.). Jedno z wydarzeń – tragiczne juwenalia na Wzgórzu Partyzantów w 1967 r., z perspektywy historyków, miało to szczęście, że jago świadkiem był wybitny fotoreporter wrocławski – Stanisław Kokurewicz, który uwiecznił na fotografii najbardziej dramatyczny moment katastrofy.

Zapomniana jest również, niewyjaśniona do dzisiaj, katastrofa Pociągu Przyjaźni z 1977 r.

Historycy i Socjologowie podkreśaja znaczenie dla współczesnej tożsamości miasta Powodzi Tysiąclecia z 1997 r. W dobie otaczającej nas rzeczywistości trudno było nie wspomnieć o epidemii ospy z 1963 roku.

Wystawę będzie można oglądać od 2 do 15 lutego na Rynku we Wrocławiu, (północna część Rynku).

Wystawę przygotowali studenci I roku studiów magisterskich na kierunku Historia w przestrzeni publicznej (Uniwersytet Wrocławski), pracujący pod opieką merytoryczną dr hab. Wojciecha Kucharskiego (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”). Studenci przygotowali wystawę w ramach zajęć akademickich z przedmiotu Public relations, przedsiębiorczość, organizacja projektów historycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto