Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Azbest nadal truje wrocławian

JU
Piotr Krzyżanowski
Ponad 2 tys. ton wyrobów azbestowych należy usunąć z Wrocławia. Najwięcej z Leśnicy.

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia opracował „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla miasta Wrocławia na lata 2012-2032”. Urzędnicy zbierali dane dotyczące miejsc, z których ten szkodliwy dla zdrowia materiał należy usunąć. Inwentaryzacja zakończyła się w grudniu.

W jej wyniku na terenie Wrocławia stwierdzono ponad 2 tys. ton tego szkodliwego materiału.
- Największą pod względem masy ilość wyrobów azbestowych użytkowanych na terenie miasta stanowią rury i złącza azbestowo-cementowe, których jest łącznie 964,16 ton, co stanowi 44,36% ogółu wszystkich wyrobów azbestowych - poinformowała nas Julia Wach z biura prasowego Urzędu Miejskiego. Równie dużo, bo aż 43,15%, stanowią płyty azbestowo-cementowe wykorzystywane do pokrycia dachów, a także jako materiały elewacyjne i osłony balkonowe.

Zobacz: Na Gądowie brakuje koszy do segregacji śmieci

Urzędnicy policzyli także, że największa ilość rur zawierających azbest znajduje się w Leśnicy - to aż 409,3 tony. Wskazują jednak, że jest to jednocześnie największe osiedle Wrocławia. Jeśli zaś chodzi o płyty zawierające azbest - najwięcej jest ich w obiektach na terenie osiedli Gądów-Popowice Południowe (168,3 tony) oraz Karłowice Różanka (115,2 tony).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami to właściciel nieruchomości, w których był lub jest wykorzystywany azbest (lub wyroby, które go zawierają) jest zobowiązany do ich usunięcia. Azbestu, przez jego szkodliwość, nie należy jednak usuwać samemu! Prace te mogą wykonywać wyłącznie uprawnione podmioty posiadające stosowne zezwolenia. Właściciel nieruchomości może jednak starać się o pozyskanie wsparcia finansowego na usuwanie azbestu z różnych źródeł, np. funduszy ochrony środowiska czy środków unijnych.

Przeczytaj: Wózki z supermarketów porozrzucane po Wrocławiu

Jak i gdzie można zgłosić miejsca, w których należy usunąć azbest:
-informację sporządź w dwóch egzemplarzach
-jeden egzemplarz złóż Prezydentowi Miasta (jeśli jesteś osobą fizyczną, nie przedsiębiorcą; prześlij na adres: Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, ul. W. Bogusławskiego 8, 10, 50-031 Wrocław lub bezpośrednio w sekretariacie Wydziału: ul. W. Bogusławskiego 8, 10, pokój 403); lub Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego (dotyczy osób prawnych).
-drugi egzemplarz Informacji należy przechowywać przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej Informacji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto