Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artyści o ACTA: za czy przeciw? [sonda]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
lech janerka
lech janerka krzysztof_z
3 lutego kolejna manifestacja przeciwko ACTA we Wrocławiu. Zapytaliśmy Lecha Janerkę i innych artystów o zdanie na temat tej umowy.

Zobacz: Szykuje się kolejny protest "Nie dla ACTA" we Wrocławiu


Po tym, jak Zbigniew Hołdys w programie "Tomasz Lis na żywo" opowiedział się za ACTA i wywołał burzę w sieci, artyści niechętnie komentują tę sprawę. Nie wszyscy, których poprosiliśmy o opinię, zgodzili się na rozmowę. Na przykład L.U.C. nie chciał się wypowiadać na ten temat.

Publiczna debata wśród twórców nabrała kolorów, gdy Paulo Coelho napisał na swoim blogu: "Piraci z całego świata, łączcie się i udostępniajcie wszystko, co dotychczas napisałem".

Czytaj też: Protest przeciwko ACTA: Wolność w sieci ponad wszystko [wideo]

Zobacz, co na temat ACTA sądzą wrocławscy artyści.


Bartosz Niebielecki, perkusista HooDoo Band

To wszystko nie jest takie jednoznaczne. ACTA ma swoje plusy i minusy. Na przykład niektórych albumów po prostu nie da się kupić w polskich sklepach muzycznych, a można je ściągnąć z Internetu.
Dawid Zając, wokalista zespołu Neony

Temat Acta jest tematem bardzo złożonym. Większość ludzi nie czytała tego dokumentu i wyraża swój sprzeciw na podstawie kilku filmów na YouTube, które pokazują apokalipsę Internetu po wejściu w życie tej umowy. Ludzie boją się przede wszystkim zablokowania dostępu do "kradzionych" plików, a sprawa inwigilacji jest mocno przerysowana. Osobiście mówię "nie" dla ACTA, ponieważ traktat sprzyja interesom korporacji, w tym też dużych wytwórni, które okradają artystów i ich odbiorców z dostępu do kultury, windując ceny. Pozytywne w tym całym szumie jest to, że został podniesiony temat ochrony praw autorskich, ale na pewno ACTA nie jest odpowiedzią na ten problem.
Lech Janerka, muzyk

Najwyraźniej jest potrzeba, żeby ujednolicić prawo dotyczące Internetu. Ja w sieci nie siedzę, niespecjalnie mnie to interesuje i nie wiem dokładnie, czym jest ACTA. Ale skoro tak wielu ludzi protestuje, to może warto by było, żeby prawnicy wzięli ten dokument pod lupę. Pewnie obecna treść wymaga dopracowania. Ale jestem zdania, że internautów na całym świecie powinno obowiązywać jedno prawo, także w kwestii ochrony praw twórców.
Alicja Janosz, wokalistka

Zwykle jest tak, że korzystają "wieloryby", a "rybki" tracą. Obawiam się, że z ACTA skorzystają tylko wielkie korporacje. To przecież wytwórnie zarabiają najwięcej na sprzedaży płyt. Czytałam gdzieś ostatnio, że 90 proc. osób, które ściągają pliki muzyczne z Internetu i tak idzie potem do sklepu i kupuje płytę. Ale zawsze są przecież dwie strony medalu. Jak przeczytałam, co mówi Zbigniew Hołdys, pojawiły się też u mnie wątpliwości, co do sprzeciwu wobec ACTA.

Czytaj też:



Photo Day 17.0 w Hali Stulecia


Walentynki 2012 we Wrocławiu


Koncerty we Wrocławiu w 2012


Sky Tower w kadrze MM [konkurs]

**

**

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto