Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa biblioteka - już po raz jedenasty we Wrocławiu

Beata Nawrotkiewicz
12 i 13 czerwca w Mediatece ruszy nietypowa wypożyczalnia - Żywa Biblioteka, w której naprawdę można czytać z drugiego człowieka jak z otwartej książki. Żywej Książki.

Ich „okładki” niekiedy wyróżniają się na tle innych – mają inny kolor skóry, jeżdżą na wózku inwalidzkim, są niewidome, często jednak z pozoru wyglądają tak jak większość – dopiero tytuł zdradza, jaką treść może w sobie zawierać. Żywe Książki podzielą się swoją historią, odpowiedzą na zadawane pytania – w kameralnych rozmowach Książka-Czytelnik.

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny. Żywymi książkami są ludzie, którzy w życiu codziennym doświadczają dyskryminacji, choćby z powodu koloru skóry, niepełnosprawności, wyznawanej religii, poglądów czy swojej przeszłości. Każdy czytelnik, po przyjściu w tych dniach po Mediateki, może wybrać sobie, czyją historię chciałby usłyszeć, z kim porozmawiać, komu zadać nurtujące go pytanie. Bibliotekarz, posługując się katalogiem, wskaże, jakie Żywe książki są dostępne i pokieruje w odpowiednie miejsce.

Czytelnikiem Żywej Książki może być każdy – jedynym ograniczeniem jest czas, rozmowa nie powinna trwać dłużej niż 30 min. Ale wypożyczać można dowolną liczbę książek. Regulamin Żywej Biblioteki nie różni się specjalnie od regulaminów innych bibliotek – przede wszystkim książce należy się szacunek, nie wyklucza on dyskusji czy wymiany poglądów.

Nosimy w sobie pewne stereotypy i uprzedzenia, niekiedy dyskryminujemy osoby różniące się od nas samych – często takie postawy wynikają z niewiedzy i niezrozumienia. Żywa Biblioteka umożliwia lepsze poznanie drugiej osoby – na pierwszy rzut oka różniącej się od nas wyglądem, strojem czy poglądami. Warto porozmawiać, by odkryć czy stereotypowe postrzeganie nie jest krzywdzące i czy przypadkiem z tą osobą więcej nas łączy, a nie dzieli.

Obecna edycja Żywej Biblioteki to już jedenaste spotkanie czytelników z Żywymi Książkami – każde cieszy się sporym powodzeniem.

Oprócz spotkań z Żywymi Książkami, w ramach Żywej Biblioteki w sobotę 13 czerwca odbędą się dwa warsztaty, tematycznie powiązane z dyskryminacją:
„Przejawy rasizmu w języku polskim – Inny? Swoi? Obcy?” w godz. 9:00–12:00 – warsztat kierowany zapisy mailowe (do 5 czerwca): [email protected] . Prowadzące dr Margaret Amaka Ohia oraz mgr Dorota Kozłowska.

„Kultura osób niesłyszących z elementami nauki języka migowego” w godz. 12:30–14:30 – będzie mógł w nim wziąć udział każdy chętny, zapisy mailowo do 5 czerwca: [email protected]
Żywa Biblioteka, 12-13 czerwca 2015 r. , godz. od 12:00 do 20:00, Mediateka, pl. Teatralny 5, Wrocław.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto