Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań misjonarzem

Marzena Chojnacka
Marzena Chojnacka
W miniony weekend zakończyła się międzynarodowa impreza mająca na celu przybliżyć wrocławianom kulturę krajów Globalnego Południa.

Wieczory kulturowe zostały zorganizowane przez wrocławski oddział Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". Więcej o charakterze i dzialalności organizacji dowiedzieliśmy się od Agaty Rodziewicz, koordynatorki projektu.

Marzena Chojnacka: Kiedy powstała Wasza organizacja?

Agata Rodziewicz: Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu" jest organizacją ogólnopolską, która istnieje od 11 lat. Centrum organizacji znajduje się w Krakowie. Odział we Wrocławiu powstał 3 lata temu. Od około roku działamy oficjalnie, podejmujemy różne akcje, organizujemy spotkania i imprezy.

M.Ch.: Na czym polega wasza dzialalność?

Agata Rodziewicz: Przede wszystkim szkolimy wolontariuszy z zakresu edukacji rozwojowej, pracy w grupach i z młodzieżą. Głównym celem naszych działań jest pomaganie młodym ludziom z najuboższych rejonów różnych części świata - w takie miejsca wysyłamy wolontariuszy świeckich. W ciągu ostatnich kilku miesięcy z Wrocławia wyjechało dziesięciu wolontariuszy, w tym trzech na projekty roczne. Działamy praktycznie na wszystkich kontynentach – nasi wolontariusze odwiedzili już Ghanę, Etiopię, Zambię, Malawi, Peru a nawet Syberię. Skupiamy się na krajach rozwijających się, na krajach Globalnego Południa. Oprócz tego prowadzimy warsztaty w szkołach, na uczelniach, mówimy o misjach i zachęcamy ludzi do wzięcia udziału w takiej inicjatywie.

M.Ch.: Czym zajmują się wolontariusze, którzy wyjechali na misję?

Agata Rodziewicz: Kraje Globalnego Południa potrzebują mądrych ludzi, którzy będą w przyszłości rządzić samodzielnie, bez bezpośredniej ingerencji innych krajów. Nie chodzi o to, żeby biednym ludziom przynosić rybę - należy dać im wędkę i pokazać, jak się łowi. Nie rozdajemy pieniędzy na ulicy - budujemy szkoły i szpitale oraz przede wszystkim edukujemy. Należy pomagać rozsądnie. Obecnie w Zambii przebywa dwóch wolontariuszy, którzy budują obiekt sportowy, szkołę oraz domy dla wolontariuszy, którzy przyjeżdżają na misje na dłuższy okres.

M.Ch.: Jak można zostać misjonarzem?

Agata Rodziewicz: W każdą środę o 19.30 na Pl. Grunwaldzkim 3 odbywają się spotkania dla wolontariuszy. Spotkania mają charakter otwarty, zapraszamy wszystkich. Na naszej stronie www.swm.pl znajduje się zakładka „Wrocław”, można tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Co tydzień na naszych spotkaniach pojawia się ksiądz Paweł Dziatkiewicz, który spędził w Afryce 27 lat. Dzięki niemu spotkania są wzbogacone punktem widzenia osoby, która prawie pół życia spędziła w Zambii, Malawi i innych krajach afrykańskich. Serdecznie zapraszamy.

M.Ch.: Jak długo trwały przygotowania do imprezy związanej z Tygodniem Edukacji Globalnej?

Agata Rodziewicz: Przygotowywaliśmy się od września. "Fundacja Edukacja dla Demokracji" ogłosiła konkurs na najciekawsze projekty, realizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Napisaliśmy więc projekt, wygraliśmy i oto jesteśmy. Był to nasz pierwszy projekt, napisany zupełnie samodzielnie, wszystko poszło zgodnie z planem. Dzisiaj mogę zagwarantować, że za rok również podejmiemy się organizacji takiej imprezy. Coroczna inicjatywa ma służyć temu, aby osoby zainteresowane niesieniem pomocy krajom Globalnego Południa, dowiedziały się, w jaki sposób mogą to zrobić.

M.Ch.: Dziękuję za rozmowę.

Agata Rodziewicz: Ja również dziękuję i zapraszam wszystkich na spotkanie wolontariuszy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto