Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, którędy popłynie tramwaj wodny we Wrocławiu [MAPA, TRASY]

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Urząd miasta przedstawił przebieg tras tramwaju wodnego, które teraz będą konsultowane
Urząd miasta przedstawił przebieg tras tramwaju wodnego, które teraz będą konsultowane Fundacja OnWater.pl
Urzędnicy pokazali przebieg pięciu tras, które teraz trafiły do konsultacji społecznych. Zobaczcie.

Tramwaj wodny nie jest nowością we Wrocławiu. Jednak niedługo po zakończeniu II wojny światowej ten sposób podróżowania po mieście zarzucono. Od kilku lat urząd przymierza się do uruchomienia tramwaju wodnego.

Urzędnicy ogłosili przebieg pięciu proponowanych tras

Tramwaj wodny miałby być uzupełnieniem komunikacji miejskiej, a cała koncepcja skierowana została do konsultacji społecznych.

Którędy popłynie tramwaj wodny:

  • Trasa czerwona - jej początek zaplanowano koło Elektrowni Wodnej Wrocław I. Będzie mijała z lewej strony Kępę Mieszczańską i przez Port Miejski i koło mostu Milenijnego zakończy się na Maślicach.
  • Trasa żółta - od mostu Uniwersyteckiego koło Wyspy Słodowej i bulwarów, Śluzy Szczytniki do zoo i kładki Zwierzynieckiej.
  • Trasa niebieska - to przedłużenie trasy żółtej: od mostu Zwierzynieckiego, Starą Odrą przez Kanał Miejski do mostów Osobowickich i Śluzy Miejskiej.
  • Trasa zielona - połączy trasę niebieską z czerwoną. Jej początek będzie koło mostów Osobowickich i Śluzy Miejskiej, jej przystanki będą położone w pobliżu ul. Osobowickiej, a będzie kończyć się w okolicy Portu Miejskiego.
  • Trasa pomarańczowa - od Kanału Różanka, z przystankami koło mostu Trzebnickiego i mostów Warszawskich, przez Kanał Żeglugowy do przystanku w pobliżu skrzyżowania ulic Marca Polo i Magellana na Swojczycach.

Proponowane przez urzędników trasy mają łączną długość 116 km, a na terenie w zasięgu tramwaju (także poza Wrocławiem, w obszarze aglomeracji wrocławskiej) mieszka około 300 tys. osób. Kursy miałyby odbywać się 3 razy dziennie.

Pierwsze konsultacje społeczne 30 listopada

Obecnie miasto prowadzi konsultacje społeczne i zasięga informacji od armatorów, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy taki środek transportu we Wrocławiu jest możliwy i potrzebny. Pierwszy etap konsultacji w formie spotkania online odbędzie się 30 listopada. 2 grudnia będzie spotkanie z armatorami białej floty Wrocławskiego Węzła Wodnego. Opinie można zgłaszać przez cały czas trwania konsultacji, czyli od 23 listopada do 19 grudnia za pomocą formularza dostępnego na stronach urzędu miasta.

W połowie tego roku Tomasz Myszko-Wolski informował, że tramwaj wodny miałby pływać przez cały rok przy uwzględnieniu warunków atmosferycznych i stanu wody. Rok wcześniej, w sierpniu 2020 r. miasto zapowiadało, że tramwaj wodny może zacząć działać w roku 2023 lub 2024.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto