Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast banku BGŻ będą mieszkania! Zobacz, jak zmieni się budynek w centrum Wrocławia (FOTO)

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wizualizacja kamienicy przy placu Teatralnym 3 we Wrocławiu po przebudowie.
Wizualizacja kamienicy przy placu Teatralnym 3 we Wrocławiu po przebudowie. materiały inwestora
Zabytkowa kamienica będzie przebudowana. Oto, jaką metamorfozę przejdzie!

Wiadomo już, jak zmieni się budynek dawnego banku BGŻ przy Placu Teatralnym we Wrocławiu.

Przed czterema laty kamienica zmieniła właściciela. Nowy gospodarz - wrocławska firma Aquadukt - zleciła wykonanie projektu zakładającego przebudowę gmachu w budynek mieszkalny - wielorodzinny.

Inwestycja obejmuje przebudowę i rozbudowę budynku dawnego banku przy pl. Teatralnym 3. Zgodnie z projektem przygotowanym przez pracownię GREG architekci, przywrócone zostaną brakujące detale, między innymi balkony i kariatydy. Zaproponowana forma budynku, materiały oraz detale architektoniczne wynikają ze ściśle określonych wytycznych konserwatorskich, badań, a także z przeprowadzonej analizy stanu historycznego budynku oraz z konieczności dostosowania obiektu do współczesnych wymagań. Niestety ze względu na przedwojenne i powojenne przebudowy, reprezentacyjne pomieszczenia wewnątrz budynku, znane z materiałów archiwalnych, nie zostały zachowane.

Przypomnijmy, bank BNP Paribas sprzedał w 2017 roku swoją byłą siedzibę – trzypiętrową kamienicę z użytkowym poddaszem i piwnicą - przy placu Teatralnym wrocławskiej firmie Aquadukt za blisko 10 milionów złotych. Inwestor uzyskał pozwolenie pozwolenie na przebudowę byłego banku na budynek wielorodzinny. Przedstawiciele Aquaduktu na razie nie ujawniają, kiedy zamierzają rozpocząć prace.

Kamienica przy placu Teatralnym 3 powstała około 1828 r. jako trzykondygnacyjny klasycyzujący z salą restauracyjną o wysokości 2 kondygnacji. Wzniesiono go na terenie dawnych zabudowań klasztoru Joannitów. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. Najpierw w 1895 roku w stylu neobarokowym na hotel Bayrischer Hof. Wykupiony w 1920 roku przez Schlesische Handels-Bank, przebudowany został w latach 1920-21, wg projektu spółki berlińskich architektów Bielenberg & Moser, stał się siedzibą Banku Dyskontowego. W latach 1989-1994 przeszedł generalny remont z dostosowaniem na cele bankowe. Odtworzono wówczas sztukaterie na elewacji i zabytkowe bramy wjazdowe, a ponadto odsłonięto i odrestaurowano kolumny. W tym okresie został wpisany do rejestru zabytków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto