Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Stanisława Dróżdża

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wrocławskie Muzeum Narodowe wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki stworzyło największą, jak do tej pory, wystawę prac Stanisława Dróżdża. Jest ona hołdem oddanym zmarłemu nagle artyście.

Stanisław Dróżdż, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest przedstawicielem nurtu poezji konkretnej, która łączy w sobie słowo i sztuki wizualne. Za ich pomocą artysta starał się podejmować tematy nieprzemijalne, uniwersalne.

- Mąż już po studiach wiedział, że nie chce być zwykłym poetą. Starał się tworzyć utwory bez określonego początku i końca - wyjaśnia żona artysty. - Dzięki temu jego prace nadal są aktualne, odporne na upływ czasu - dodaje.

Prace Dróżdża to dzieła z pogranicza poezji i plastyki


Żona Dróżdża zapewniała, że efekt końcowy instalacji jej męża, to tylko mały element pracy, jaką artysta włożył w tworzenie dzieła.

- Realizacja idei była procesem długoterminowym - wyjaśnia. - Nigdy nie było tak, że pierwsza wersja pracy była akceptowana. Finał poprzedzały liczne metamorfozy, godziny zastanawiania się i obliczenia matematyczne - dodaje.

Dzięki temu artysta tworzył dzieła, na pierwszy rzut oka proste, ale kryjące w sobie głębsze przesłanie. Artysta jest twórcą między innymi "Klepsydry", której część możemy podziwiać na bunkrze na placu Strzegomskim.

Wystawa, która będzie pokazywana we Wrocławiu to pierwsza pełna monografia prac artysty.

- Początkowo wystawa miała być prezentem na siedemdziesiąte urodziny Stanisława Dróżdża, ale po jego nagłej śmierci w kwietniu tego roku, zdecydowaliśmy się na kontynuację prac i stworzenie wystawy będącej hołdem dla artysty - wyjaśnia kurator wystawy Elżbieta Łubowicz. - Na wystawie zobaczymy czterdzieści pięć prac Dróżdża - dodaje.

Na wystawie we Wrocławiu zobaczymy czterdzieści pięć prac artysty


Część prac na wystawę została wybrana jeszcze za życia Dróżdża, po jego nagłej śmierci kurator Elżbieta Łubowicz sama kontynuowała przygotowania.

- Artysta w trakcie naszych spotkań na temat wystawy powiedział mi, że jeśli nie doczeka otwarcia wystawy, mam sama kontynuować prace - zdradza Łubowicz.

Wystawę prac wrocławskiego artysty można oglądać od 26 października do 6 grudnia w Muzeum Narodowym. Potem ekspozycja zatytułowana "początekoniec. Poezja konkretna" będzie pokazywana między innymi na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.


Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto