Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa praz Zdzisława Beksińskiego we Wrocławiu. Mroczne, ekspresyje prace artysty można oglądać do 3 marca w hali IASE

Tomasz Pawlak
Wideo
od 7 lat
Do 3 marca nadal możliwe jest zwiedzanie wystawy prac Zdzisława Beksińskiego w hali IASE we Wrocławiu. Dzisiaj odwiedziliśmy to miejsce z kamerą, aby zbadać reakcje odwiedzających na tę ekspozycję. Wystawa ma mroczny charakter, bo artysta chętnie malował postaci rodem z horroru. Wystawa charakteryzuje się niezwykłą ekspresją i tajemniczym klimatem.

Jak twierdzi Janusz Barycki, prezes fundacji Beksiński, planowanie wystawy we Wrocławiu trwało już od dawna. Głównym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego miejsca na prezentację ponad 45 obrazów i grafik Zdzisława Beksińskiego pochodzących z Muzeum Historycznego w Sanoku oraz na pokaz multimedialny wyświetlany na kilkunastometrowym ekranie za pomocą kilku projektorów.

Sala IASE okazała się idealnym miejscem na tę ekspozycję. Prezentacja multimedialna, składająca się z fotografii, grafik i obrazów Beksińskiego, jest połączona z komentarzem lektora oraz dobrze dobraną muzyką, która wprowadza zwiedzających w specyficzny nastrój, korespondujący z twórczością artysty.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego obejmuje szeroki zakres prac, które często charakteryzują się niezwykłą ekspresją i tajemniczym, mrocznym klimatem. Beksiński był znany głównie z tworzenia surrealistycznych obrazów, rysunków oraz grafik komputerowych. Jego prace często przedstawiają surrealistyczne krajobrazy, postacie ludzkie, istoty fantastyczne i architektoniczne struktury, często w środowisku apokaliptycznym lub onirycznym.

Charakterystyczne dla twórczości Beksińskiego są bogate w detale, często makabryczne kompozycje, w których spotykają się elementy fantastyki, horroru i science fiction. Jego obrazy często wywołują uczucia niepokoju i tajemniczości u widza, co sprawia, że są one trudne do jednoznacznej interpretacji.

Beksiński eksperymentował z różnymi technikami i środkami wyrazu, wykorzystując m.in. malarstwo olejne, rysunek ołówkiem, oraz techniki komputerowe. Jego prace są wyjątkowo rozpoznawalne dzięki charakterystycznemu stylowi i unikalnej wizji artystycznej, która wciąż inspiruje wielu artystów i miłośników sztuki.

Wystawa spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, głównie przez mieszkańców Wrocławia, choć odwiedzają ją również liczni goście spoza miasta. Do tej pory ekspozycję odwiedziło około 32 tysiące osób. Organizatorzy spodziewają się znacznego wzrostu liczby odwiedzających do 3 marca, kiedy to wystawa zostanie zamknięta.

W planach jest także zorganizowanie dwóch koncertów w Bielsku-Białej w drugiej połowie roku. Ponadto, na początku 2025 roku planowany jest specjalny koncert pod nazwą "Świat mistrza Beksińskiego" na Arenie G2 w Rzeszowie. Beksiński pochodził z Podkarpacia, więc organizatorzy chcą właśnie tam uczcić 20. rocznicę śmierci artysty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto