MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie uczelnie nie liczą się za granicą

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Żadna z wrocławskich uczelni nie znalazła się w rankingu najlepszych uczelni opublikowanym przez "Times Higher Education Magazine". Polskę reprezentowały jedynie Warszawa i Kraków.

Liczba publikacji w prestiżowych pismach, liczba zagranicznych studentów, liczba studentów przypadających na jednego pracownika oraz opinia 10 tys. wybitnych naukowców z całego świata decydowały o miejscu w rankingu, organizowanym przez brytyjską gazetę "Times Higher Education Magazine".

W zestawieniu ujętych zostało 621 uczelni, niestety nie było wśród nich żadnej wrocławskiej. Polskę reprezentowały tylko dwa uniwersytety. Na 302. pozycji znalazł się Uniwersytet Jagieloński, niedaleko za nim uplasował się Uniwersytet Warszawski, który zajął 349. miejsce. Niezaprzeczalnym zwycięzcą plebiscytu okazał się amerykański Harvard, drugie miejsce zajął Cambridge, a trzecie Yale. Cały ranking możecie zobaczyć na stronie "Times Higher Education Magazine".
Potrzebne są zmiany

- Polska edukacja stoi na żałosnym poziomie - mówi dr Marek Zimnak, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i prezes Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom". - Konieczne są zmiany, dzięki którym polskie uczelnie będą mogły konkurować z uniwersytetami zagranicznymi - dodaje.

Żadna z wrocławskich uczelni nie znalazła się w rankingu prestiżowego magazynu


- Gdy system edukacji na uczelniach wyższych zostanie przekształcony, może za kilkadziesiąt lat Uniwersytet Ekonomiczny z Wrocławia znajdzie się w takim rankingu - uważa Zimniak.

Podobnego zdania jest rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Jacek Przygodzki.

- Nie dziwi mnie brak Uniwersytetu Wrocławskiego na liście rankingowej. Nakłady państwa na polskie uczelnie wynoszą jedynie 0,3 procent, podczas gdy na uniwersytetach zagranicznych dofinansowanie wynosi aż 4 procent - wyjaśnia Przygodzki. - Więc skąd mamy czerpać pieniądze na badania? - zastanawia się Przygrodzki.

Sytuację polskich uczelni ma zmienić program zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Edukacji. Projekt zapowiada promowanie najlepszych ośrodków, chodzi tu przede wszystkim o zwiększenie puli pieniędzy na badania naukowe, większe wynagrodzenia dla członków zespołów badawczych i stypendia dla doktorantów.

Uczelnie będą miały też miały pierwszeństwo w staraniu o rządowe środki, na przykład na zatrudnianie uczonych z zagranicy lub zakup aparatury.

Szansa to wyjazd za granicę

A co o wrocławskich uczelniach sądzą najbardziej zainteresowani, czyli sami studenci.

- Wrocławskie uniwersytety nie mają jakichkolwiek podstaw, by konkurować z ośrodkami zagranicznymi. Brakuje pieniędzy na badania, praca naukowa nie może się rozwijać - wyjaśnia wrocławski student Janek Kaczmarek. - Szansą dla nas jest jedynie wyjazd za granicę i studiowanie w innym kraju - dodaje.

Podobnego zdania jest inna wrocławska studentka Anna Pietrzak.

- Moim skromnym zdaniem szanse znalezienia dobrze płatnej pracy po polskich studiach są minimalne, nie mówiąc już o pracy za granicą - wyjaśnia studentka. - Studenci powinni stawiać na rozwój osobisty, robić mnóstwo staży i praktyk, opierając się na samych studiach bardzo trudno znaleźć pracę. Na polskich uczelniach za dużo jest teorii, a za mało praktyki - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto