Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławski da Vinci dostanie milion złotych na operacje

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
Da Vinci dostanie milion złotych
Da Vinci dostanie milion złotych lj
Pieniądze przekazane przez Urząd Marszałkowski pozwolą na przeprowadzenie ok. 70 operacji.

Doraźnej pomocy szpitalowi Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który przekaże milion złotych na operację robotem da Vinci. Kwota powinna wystarczyć na wykonanie 70 operacji.

Łatanie dziury i co dalej?

- Nikt nie musi przekonywać do zalet nowoczesnych technik operacyjnych - zauważa Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego. - Zarząd województwa zdecydował o dofinansowaniu pracy da Vinci w wysokości miliona złotych. Nie jest to jednak rozwiązanie systemowe, które zapewni, że nie będzie problemów z finansowaniem operacji w przyszłości - dodaje. 

Marszałek zapowiada, że wspólnie z prof. Witkiewiczem porozmawia z ministerstwem zdrowia, o tym żeby operacje wykonywane przez robota były finansowane przez NFZ.

Da Vinci - jeden robot na całą Polskę

Da Vinci to jedyny taki robot w Polsce. Dla porównania w Rumunii znajduje się ich dziewięć, a we Włoszech 54.

Szpital przy ul. Kamieńskiego od momentu, kiedy robot trafił do placówki, miał problem z finansowaniem operacji przy jego użyciu. Da Vinci może wykonywać trzy operacje dziennie, a wykonuje tylko jedną na tydzień.

Powodem są wysokie koszty związane z operacją, które wynoszą od 5 do 30 tysięcy złotych. NFZ nie chce płacić za operacje wykonywane przez robota i tłumaczy, że finansuje usługi medyczne z koszyka świadczeń gwarantowanych.

Po lewej Rafał Jurkowlaniec i Wojciech Witkiewicz, po prawej Anna Mysińska


- Płacimy za operację, ale nie za robota - wyjaśnia Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Operacja skalpelem to koszt 6 tys. złotych, a robotem nawet 30 tys. zł - dodaje.

Dyrektor szpitala, prof. Wojciech Witkiewicz tłumaczy, że operacje wykonane przy pomocy chirurga-robota są tylko z pozoru droższe od tradycyjnych.

- Jeśli obliczymy globalne koszty, czyli krótszy okres rekonwalescencji, szybszy powrót chorego do zdrowia oraz do pracy, to okaże się, że operacja wykonana robotem jest tańsza - wyjaśnia Witkiewicz. - Nie mówiąc o komforcie pacjenta, którego nie da się wycenić - dodaje.

Da Vinci w akcji

O skuteczności robota świadczą też opinie pacjentów, którzy byli operowani da Vinci.

- Wczoraj miałam operację, a dzisiaj mogę iść do domu - mówi Anna Mysińska z Trzebnicy. - Czuję się bardzo dobrze, zapewne szybciej wrócę do pełni sił, niż gdybym miała przechodzić tradycyjny zabieg - dodaje.

Da Vinci jest tak mało inwazyjny, że niektórzy pacjenci nie kryją zdziwienia po operacji.

- Obudziłem się po operacji o myślałem, że nie byłem operowany. Nie czułem żadnego bólu - mówi Józef Kiszczyszyn ze Świdnicy. - Rany wyglądają jak po wiejskiej zabawie - małe ślady, niewielkiej szkody - śmieje się.


Czytaj też:

Castle Party 2011Aquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto