Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie jako pierwsi na świecie zrekonstruowali przedwojenne miasto w technologii VR [wideo]

pb/mat.pras
Ośmiu wrocławian dokonało rekonstrukcji przedwojennego Choszczna w woj. zachodniopomorskim (niem. Arnswalde) - miasta całkowicie zniszczonego w trakcie II Wojny Światowej. Miasto będzie można zobaczyć w rzeczywistości wirtualnej.

Korzystając z technologii wirtualnej rzeczywistości, przy użyciu gogli Oculus Rift i Unreal Engine 4, specjaliści odtworzyli 99 proc. zniszczonej zabudowy, zachowując wszelkie detale architektoniczne i historyczne. To pierwsza na świecie tego typu rekonstrukcja. Jedyna prezentacja prototypu odbędzie się 14 marca w Choszcznie.

„Arnswalde VR” (virtual reality) to projekt przełomowy w skali kraju, ale i świata. Zakłada rekonstrukcję wyglądu przedwojennego pruskiego miasta Arnswalde (obecnie Choszczno), jego architektury, infrastruktury komunalnej oraz oddanie ogólnego ducha epoki. Sama próba komputerowej rekonstrukcji historycznej nie jest przełomowa ani nowatorska. Staje się taka w połączeniu z technologią VR w oparciu o dokładną analizę historycznych obrazów. Dzięki temu możemy przenieść się 100 lat wstecz.

- Postanowiliśmy odtworzyć wygląd niemieckiego miasta, z niemieckimi szyldami, nazwami ulic, urzędami i flagami. Jednocześnie jesteśmy Polakami i robimy to w poczuciu, że odtwarzamy nasze miasto, łącząc to, co polskie i niemieckie – wyjaśniają organizatorzy.

Dlaczego Choszczno?

- Są trzy podstawowe powody. Po pierwsze wyjątkowy kontrast pomiędzy obrazem dzisiejszym, a tym sprzed stu lat. Kościół farny stanowi obecnie jedyny łącznik tych dwóch epok. Pod drugie układ zabudowy rynku i miasta, charakterystyczny dla osad zakładanych na prawie magdeburskim. Taka zabudowa pozwala na rekonstrukcję atrakcyjną pod względem zwartej prezentacji. Pomaga też bardzo podczas realizacji tego typu projektu. Po trzecie - historia i przedwojenne znaczenie Arnswalde wyróżnia to miasto wśród innych, analogicznych pod względem wielkości i architektury miast niemieckich, znajdujących się granicach dzisiejszej Polski - podkreśla Łukasz pieczątka odpowiedzialny za technologię projektu.

Co warte podkreślenia – projekt nie posiada sponsorów ani partnerów - został sfinansowany ze środków własnych (200 tys. zł). Realizacja projektu zajęła rok, w tym około trzy miesiące poświęcono na zbieranie materiałów archiwalnych niezbędnych do odtworzenia miasta przy zachowaniu detali historycznych i architektonicznych.

- Zrobiliśmy to z pasji, dla siebie, a także dla mieszkańców Choszczna, by w swojej tęsknocie za historią Arnswalde wyszli poza pocztówki i poczuli, jak wyglądały tamte czasy – mówi Adam Bral, CEO projektu.

Jednym z największych atutów przedsięwzięcia będzie użycie stanowisk Oculus Rift. Dzięki generowaniu stereoskopowego obrazu, odciętego od światła pochodzącego z zewnątrz oraz wbudowanym czujnikom translacji/rotacji, obserwatorom towarzyszyć będzie pełne poczucie przestrzeni, łącznie ze zmianami punktu widzenia w zależności od wykonywanych ruchów głowy i możliwością poczucia lęku wysokości. Stanowiska będą statyczne, dzięki czemu wyeliminowany zostanie dyskomfort korzystania z gogli, który pojawia się podczas przemieszczania się. Przeniesienie do wirtualnego świata przy oddziaływaniu na zmysły za pomocą takiej technologii zaoferuje najlepszy dostępny obecnie tryb generowania wirtualnej rzeczywistości.

Projekt Arnswalde VR jest cały czas dopracowywany. Na podstawie radarowych i laserowych chmur danych odtwarzane są modele terenu oraz wymiarowane współcześnie istniejące budynki poniemieckie. Dzięki analizie historycznych zdjęć rekonstruowana jest warstwa nieistniejącej zabudowy historycznej, środowisko miejskie oraz ogólnie rozumiany „klimat epoki”. Wymiarowanie nieistniejącej zabudowy dokonywane jest poprzez porównanie z nielicznymi zachowanymi obiektami oraz na podstawie starych map niemieckich. Produkt końcowy dodatkowo zawierać będzie interaktywną warstwę informacyjną i edukacyjną wewnątrz symulacji. Prace wykonywane są na najbardziej zaawansowanych programach i silnikach graficznych.

"Arsnwalde VR” to kamień milowy w wykorzystywaniu technologii VR do procesu rekonstrukcji.

- Arnswalde to tylko przykład tego, jak wspaniale i pożytecznie wykorzystać można technologię VR. Rozmawialiśmy już między sobą o podobnych tematach, jak na przykład kompleks Riesen czy obóz w Birkenau. To nie muszą być miasta. Mogą to być zamki, podziemia, okręty, tysiące obiektów i przestrzeni nadających się do rekonstruowania – mówi Sebastian Sosnowski, odpowiedzialny za grafikę, architekturę i research historyczny przedsięwzięcia.

Czym jest technologia VR?

Technologia VR, to obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (symulacje komputerowe), jak i zupełnie fikcyjnego (gry komputerowe science-fiction).

Zobacz wstępne, bez całościowych detali, wideo stworzone przez wrocławian.

Zobacz materiał o Oculus Rift

Bloomberg/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto