Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Rzeźba Chopina zamiast ławeczki

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Łódź ma Fortepian Rubinsteina, Gdańsk ulicę Beethovena, my moglibyśmy mieć ławeczkę Chopina. Zamiast niej stanie jednak rzeźba.

Pomysł ławeczki kompozytora promuje Wanda Ziembicka-Has z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza.

- Chopin był we Wrocławiu czterokrotnie i zabrał stąd piękne wspomnienia, o których pisze w listach do matki. Chciałabym bardzo, byśmy utrwalili te jego ślady w naszym mieście - mówi.

Fryderyk Chopin koncertował we Wrocławiu m.in. w katedrze im. Jana Chrzciciela. "Żal opuszczać Wrocław" - takie były jego ostatnie słowa w jednym z listów adresowanych do jego matki. I według Wandy Ziembickiej takie motto mogłoby pojawić się na ławeczce, co dodatkowo wspierałoby strategię promocyjną miasta jako kandydata do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Nie do końca zgadza się z tym Paweł Romaszkan, szef biura promocji miasta:

- Ławeczka Chopina oraz wydarzenia związane z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora nie mają przełożenia na to, czy zdobędziemy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, czy też nie - uważa. - Oczywiście, cieszę się, że jest taka inicjatywa, jak pomysł postawienia ławeczki Chopina we Wrocławiu, bo są u nas miłośnicy jego muzyki. Ale trzeba też pamiętać, że my nie na Chopinie budujemy promocję miasta, ale przede wszystkim na szerokim wachlarzu wydarzeń kulturalnych.

Ławeczka? To banalne

Z pomysłem Wandy Ziębickiej zgadza się wielu artystów z Wrocławia, z Ewą Michnik, szefową Opery Wrocławskiej na czele. Ławeczka ma jednak również swoich zdecydowanych przeciwników.

- Mam nadzieję, że taka ławeczka nigdy nie powstanie - mówi Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. - Na szczęście, projekt nigdy nie wszedł w fazę realizacji. Mówię na szczęście, ponieważ uważam, że stawianie ławeczek poświęconych znanym postaciom kultury to pomysł banalny. Ławeczki znajdują się już w Łodzi. Jest np. ławeczka Tuwima. Uważam, że my powinniśmy postawić na coś oryginalnego - dodaje Broda.

Jego zdaniem, bardziej odpowiednia będzie tablica upamiętniająca pobyt Chopina we Wrocławiu, która w rocznicę śmierci kompozytora (17 października) pojawi się w pobliżu Katedry Wrocławskiej. Z kolei na ul. Oławskiej, mniej więcej w tym samym czasie, stanie rzeźba artysty. Jarosław Broda zdradził nam, że nie będzie to zwykłe popiersie ani pomnik podobny do tego, jaki znajduje się w Parku Południowym.

We Wrocławiu pomnik Chopina znajduje się już w Parku Południowym


Rzeźba razem z podniesieniem i cokołem ma mierzyć około metra i siedemdziesięciu centymentrów, a na podstawie znajdzie się napis: "Fryderykowi Chopinowi - wrocławianie". Jej autorem jest prof. Bronisław Chromy, twórca m.in. Smoka Wawelskiego w Krakowie. Koszt rzeźby i jej instalacji nie jest jeszcze znany.

Dlaczego akurat przy Oławskiej? Bo właśnie w tej okolicy mieściły się kiedyś zajazdy, w których zatrzymywał się Chopin: Wianek Ruciany i Zajazd Pod Złotą Gęsią.

rzeźba upamiętniająca pobyt chopina we Wrocławiurzeźba upamiętniająca pobyt chopina we Wrocławiu

Ta rzeźba stanie na Oławskiej


Wanda Ziembicka-Has wierzy, że pomysł ławeczki Chopina we Wrocławiu uda się jedank zrealizować. Marzy jej się ławeczka z pozytywką, która uruchamiałaby się po wrzuceniu monety.

- W ten sposób moglibyśmy wspierać utalentowane dzieci, uczące się w szkołach muzycznych, a na przykład nie mające szans na dalszą naukę bądź w ogóle na rozwijanie swoich umiejętności - tłumaczy radna. - Nie podobają mi się natomiast ławeczki Chopina w Warszawie. Są zimne - dodaje.

Warszawskie ławeczki Chopina również mają wbudowaną pozytywkę, ale nie trzeba wrzucać monet, by zaczęły grać trzydziestosekundowy fragment jednego z utworów Chopina.

Wydarzenia we Wrocławiu w ramach 200. rocznicy obchodów Chopina


wrzesień 2010: odsłonięcie rzeźby „Chopin”  (autor prof. Bronisław Chromy) na ul. Oławskiej;

12.09.2010 Janusz Olejniczak, dwa recitale chopinowskie;

13.09.2010 Projekt "Chopin Around", którego premiera odbędzie się podczas festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie (10.08). Wyk. m.in Andrzej Bauer, Jacek Kochan, Agata Zubel. Wystąpi również jeden z wybitnych pianistów;

koniec września 2010 koncert fortepianowy f-moll F. Chopina w wykonaniu Gracjana Szymczaka oraz Orkiestry Akademii Muzycznej we Wrocławiu;

październik 2010odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Fryderykowi Chopinowi na wrocławskiej Katedrze; koncert Piotra Rojka na organach oraz występ laureatów Studenckiego Konkursu Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którzy wykonają pieśni Chopina;

październik - Klub XO, Luc & Chopin;

październik - Siggie Davies sings Chopin;

listopad - styczeń - WRO Hommage a Chopin, audiowizualne instalacja Roberta Cahena

Co do samych obchodów dwustenej rocznicy urodzin kompozytora, szef Wydziału Kultury uważa, że nie powinniśmy mieć w tym względzie żadnych kompleksów.

- My nie możemy porównywać się do Warszawy. A w porównaniu z innymi miastami też nie powinniśmy mieć kompleksów - twierdzi Jarosław Broda, komentując program obchodów we Wrocławiu.

Paweł Romaszkan wskazuje natomiast na bogaty program Filharmonii Wrocławskiej, która jego zdaniem obfituje w wydarzenia poświęcone pamięci Chopina.

Po raz pierwszy Chopin zatrzymał się we Wrocławiu w drodze z Dusznik, gdzie przechodził kurację.  Przywiózł ze sobą listy od Józefa Elsnera, swojego nauczyciela, adresowane m.in. do Józefa Schnabla. I to właśnie przed tym ostatnim zaprezentował swoje umiejętności, dzięki czemu jego geniusz mogli dostrzec także wrocławianie.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto