Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Naukowcy dostaną po 3830 zł miesięcznie

Jerzy Wójcik, Przemysław Wronecki
Dr Małgorzata Zakrzewska zajmuje się badaniami nad białkiem
Dr Małgorzata Zakrzewska zajmuje się badaniami nad białkiem Janusz Wójtowicz
Badają, jak leczyć trudno gojące się rany, pracują nad pamięciami optycznymi, prowadzą badania literackie, zajmują się rachunkiem prawdopodobieństwa czy zarządzaniem danymi w sieciach. To przyszłość wrocławskiej, ale także polskiej nauki. 13 naukowców z naszego miasta, którzy nie przekroczyli jeszcze 35. roku życia, zostało nagrodzonych przez ministerstwo nauki.

Dostali trzyletnie stypendia, dzięki którym na ich kontach pojawi się co miesiąc dodatkowe 3830 złotych. W całym kraju takich osób było 85. Wrocław uplasował się zaraz za Warszawą i Krakowem, a Uniwersytet Wrocławski (tu badania prowadzi aż 10 z 13 wyróżnionych wrocławian) ustąpił tylko Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Nasi młodzi badacze nie kryją zadowolenia. - Sumując moją pensje i stypendium, będę mógł żyć na podobnym poziomie, jak moi koledzy z Włoch czy Francji - cieszy się Jarosław Myśliwiec z Politechniki Wrocławskiej. - Stypendium to dla mnie potwierdzenie, że to, co robię, jest potrzebne i idzie w dobrym kierunku. Przeznaczę je głównie na życie codzienne, a część będę odkładał na gorsze czasy albo na domek w górach - dodaje.

Inna laureatka, Małgorzata Zakrzewska z Uniwersytetu Wrocławskiego, twierdzi, że takie nagrody dopingują do pracy. - Będę odkładać część gotówki, by w przyszłości zaspokoić swoją pasję podróżowania po świecie - opowiada badaczka, która na co dzień zajmuje się badaniami nad białkiem FGF 1. Może ono znaleźć zastosowanie do wytwarzania naczyń krwionośnych czy leczenia trudno gojących się ran.

Oni dostali stypendia
Uniwersytet Wrocławski: Marcin Bieńkowski, Dariusz Buraczewski, Krzysztof Krupiński, Piotr Wnuk-Lipiński (matematyka i informatyka), Wojciech Małecki, Agnieszka Jagodzińska (filologia), Krzysztof Graczyk (fizyka i astronomia), Marcin Kadej (nauki biologiczne), Lech Marek (nauki historyczne i pedagogiczne), Małgorzata Zakrzewska (biotechnologia).

Politechnika Wrocławska:
Jarosław Myśliwiec (chemia), Marcin Magdziarz (podst. problemy techniki).

Uniwersytet Przyrodniczy: Anna Zielak-Steciwko (biologia i hodowla zwierząt).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto