18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Klinika nie może leczyć dzieci

Anna Szejda
Alicja Chybicka
Alicja Chybicka Tomasz Hołod
Czy klinika hematologii i onkologii dziecięcej nie będzie już w tym roku przyjmowała małych pacjentów? Takie polecenie od dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu dostała prof. Alicja Chybicka, szefowa kliniki.

Dyrekcja szpitala, któremu podlega wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, nakazała wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów. Powód? Brak pieniędzy.

- W piśmie, które dostałam w poniedziałek, czytam, że mam nie rozpoczynać nowych procedur medycznych. Ale pod każdą "procedurą medyczną" kryje się nazwisko dziecka, które walczy o życie - tłumaczy prof. Alicja Chybicka, szefowa kliniki.

W tym tygodniu do placówki trafiło już 10 małych pacjentów chorych na raka oraz 3-letni Piotruś z Gorzowa Wielkopolskiego. - Synek jest po ciężkiej chemioterapii, gotowy do przeszczepu szpiku - mówi Małgorzata Ziegler, mama chłopca. - To dla mnie niepojęte. Płacimy z mężem co miesiąc składki, a nagle okazuje się, że brakuje pieniędzy na leczenie naszego dziecka.

Jeśli zostawię dziecko bez pomocy, skażę je na śmierć - mówi prof. Chybicka

Prof. Chybicka zapowiedziała jednak, że żadnemu dziecku nie odmówi pomocy. - Trudno się pogodzić, gdy człowiek, zwłaszcza mały, odchodzi z tego świata, bo taka jest wola boska. Dlatego tym bardziej nie pozwolę, aby którykolwiek z naszych pacjentów umarł przez urzędniczą nieudolność - tłumaczy.

Andrzej Zdeb, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1, twierdzi, że Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej przekroczyła limit przyznany na leczenie w tym roku przez NFZ o ponad cztery mln zł.

- A w sumie NFZ jest nam winny 20 milionów złotych za wykonane świadczenia. O pieniądze będziemy walczyć na drodze sądowej. Ale trochę czasu minie, zanim je odzyskamy, a na leki zaczyna brakować już teraz - twierdzi Andrzej Zdeb. Gdy oszczędności się skończą, pomoc oferuje Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". - Być może będziemy musieli wyręczyć NFZ i przekazać na bieżącą działalność pieniądze, które zbieramy na budowę nowej siedziby kliniki - przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji.

Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia? - Nigdy nie zabrakło nam pieniędzy, aby zapłacić za leczenie nowotworów - mówi Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Funduszu we Wrocławiu. Jak dodaje, ze sprawozdań, którymi dysponuje wynika, że Szpital Kliniczny nr 1 ma jeszcze 3,9 mln zł niewykorzystanych środków, które otrzymał w ramach umów na leczenie.

Premier Donald Tusk powiedział wczoraj, że chorych dzieci z wrocławskiej kliniki nie można zostawić bez pomocy. Dodał jednak, że był już kilka razy świadkiem sytuacji, gdy szpital źle gospodarował środkami, a później alarmował media, starając się zmusić NFZ do wypłacenia dodatkowych pieniędzy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto