Wrocław: Druga godzina na kajaku gratis? Tak, o ile przyniesiesz zebrane w rzece śmieci [ZDJĘCIA, FILM]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
- Jeśli ktoś przyniesie ze sobą odpady wyłowione z rzeki, otrzyma drugą godzinę gratis. To taka forma podziękowania z naszej strony dla osób, które zechcą pobuszować po szuwarach i wyłowić odpady - mówi Karol Kuchciński.
- Jeśli ktoś przyniesie ze sobą odpady wyłowione z rzeki, otrzyma drugą godzinę gratis. To taka forma podziękowania z naszej strony dla osób, które zechcą pobuszować po szuwarach i wyłowić odpady - mówi Karol Kuchciński. Magdalena Pasiewicz
Udostępnij:
Druga godzina pływania na kajaku, za którą zapłacisz... śmieciami. Taką promocję proponuje klientom Odra Centrum, gdzie na chętnych do ogarnięcia rzeki ze śmieci czekają 22 kajaki w tym również trzyosobowe. - Wystarczy przywieźć ze sobą śmieci zebrane w rzece - tłumaczy Karol Kuchciński, manager przystani i wypożyczalni.

Spływ kajakiem po Odrze czy Oławie, w towarzystwie zieleni i pięknej, wrocławskiej architektury to idealny pomysł na rodzinny weekend. Lecz taki weekend może być nie tylko miły, ale i pożyteczny.

- Jeśli ktoś przyniesie ze sobą odpady wyłowione z rzeki, otrzyma drugą godzinę gratis. To taka forma podziękowania z naszej strony dla osób, które zechcą pobuszować po szuwarach i wyłowić odpady - mówi Karol Kuchciński.

W Odra Centrum sprzątanie rzek trwa na okrągło. - Co roku organizowaliśmy wielkie sprzątanie Odry. Wówczas cały plac przed naszym Centrum zamieniał się w wielką górę śmieci - wspomina pan Karol. - Teraz zmieniliśmy podejście. Ważniejsze jest sprzątanie rzeki na bieżąco, nawet kilku butelek czy puszek dziennie, bo to daje efekty.

Okazuje się, że z Odry, czy Oławy można wyłowić o wiele więcej niż tylko paczkę po chipsach. Jedna elektryczna hulajnoga już stoi przy Odra Centrum. Kolejna czeka na wyłowienie z okolic mostu Tumskiego. Kajakarzom zdarzyło się znaleźć 4 komplety opon do samochodów, tłumik, czy kanapę... Trafił się też trójkołowy rowerek, który dostał drugie życie, bo został naprawiony i przekazany do fundacji dla dzieci.

- Po takie wielkogabarytowe śmieci pływamy sami - uspokaja pan Karol. - Te mniejsze przynosi się do nas w workach. Łowimy je za pomocą chwytaka. Zarówno worek jak i chwytak dajemy kajakarzom przed spływem.

Gdzie zatem szukać śmieci czyli drugiej godziny gratis? - Przede wszystkim w rzece Oławie - proponuje manager. - W tym celu płyniemy do Jazu Małgorzaty, gdzie przenosimy kajak do Parku Oławskiego. Stamtąd zaś płyniemy przez około 3 kilometry do Parku Wschodniego. To piękna trasa, gdzie możemy poczuć się jak na dzikim spływie, wciąż będąc niemal w centrum miasta.

Sprzątając rzeki realnie przyczyniamy się do ochrony środowiska. - Bateria z hulajnogi, którą ktoś wrzuci do rzeki po czasie uwalnia szkodliwe substancje, a te skażają środowisko wodne. Lecz przecież i my korzystamy z tej wody, na przykład gdy pływamy kajakiem czy łódką - zauważa pan Karol.

Wygląda jednak na to, że chętnych do sprzątania jest we Wrocławiu bardzo dużo. - Ponieważ dysponujemy kajakami jedno, dwu i trzyosobowymi, przychodzą do nas rodziny. I te rodziny przychodzą do nas konkretnie: po śmieci. Dzieci traktują ich zbieranie jak zabawę, czasem ścigając się po pojedynczą puszkę. Wkrótce także planujemy wzbogacić naszą ofertę o deski SUP - informuje manager i dodaje. - Jeszcze nie wiemy jak zebrać na nie śmieci ale będziemy nad tym myśleć!

Ile kosztuje wypożyczenie kajaków?

Kaja 1-osobowy
PIERWSZA GODZINA: 25 PLN
KAŻDA KOLEJNA GODZINA: 20 PLN

Kajak 2-osobowy
PIERWSZA GODZINA: 32 PLN 2
KAŻDA KOLEJNA GODZINA: 28 PLN

Kajak 3-osobowy
PIERWSZA GODZINA: 35 PLN
KAŻDA KOLEJNA GODZINA: 30 PLN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie