Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Dagadana odkrywa Różewicza. W środę koncert

Marta Wróbel
Zespół Dagadana wydał debiutancki krążek "Maleńka", za który w 2011 roku otrzymał  Fryderyka
Zespół Dagadana wydał debiutancki krążek "Maleńka", za który w 2011 roku otrzymał Fryderyka Bartek syta
Laureaci Fryderyka - folkowa grupa Dagadana - nagrali płytę z wierszami poety Janusza Różewicza, brata Tadeusza. W środę w Firleju koncert zespołu

Kiedy muzycy folkowej formacji Dagadana usłyszeli trzy lata temu wiersze Janusza Różewicza, zachwycili się nimi do tego stopnia, że postanowili wykorzystać je do swoich kompozycji. 15 lutego ukaże się płyta grupy zatytułowana "List do Ciebie" z kompozycjami, do których słowa złożone są z wierszy poety zastrzelonego w 1944 r. przez Gestapo. Janusz Różewicz, podporucznik Armii Krajowej, podzielił los przedwcześnie zmarłych Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego. W chwili śmierci miał 26 lat. Wiersze brata poety Tadeusza oraz Stanisława (reżysera i scenarzysty), są mało znane. Tym bardziej warto przyjrzeć się krążkowi Dagadany, z którego muzykę usłyszymy już w środę we wrocławskim klubie Firlej (ul. Grabiszyńska 56) o godz. 20 (bilety: 25-40 zł).

Zespół Dagadana ( Dagmara Gregorowicz - wokal, elektronika, Dana Wynnycka - wokal, piano i Mikołaj Pospieszalski - kontrabas, skrzypce) zadebiutował minialbumem "Wygadana" w 2008 roku. Dwa lata później polsko-ukraiński skład (Dana Wynnycka pochodzi ze Lwowa) wydał debiutancki krążek "Maleńka", za który w 2011 roku otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii "album roku- folk/muzyka świata". Od początku zespół zbierał pochwały fanów i dziennikarzy muzycznych za połączenie folku i poezji śpiewanej z nowoczesną elektroniką. Trzy lata temu ukazała się kolejna płyta "Dlaczego nie". Zespół zagrał wiele koncertów w kraju i za granicą.

"List do Ciebie" to czwarty album w dyskografii Dagadany. Krążek wyprodukował znany producent Marcin Pospieszalski (prywatnie ojciec Mikołaja). Album promuje melancholijna kompozycja "Tęsknię".

Zespół próbuje podkreślić piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić. Muzycy mają nadzieję, że to niecodzienne połączenie ułatwi wierszom trafienie do jak największego grona odbiorców. Projekt wspiera również rodzina poety, w tym słynny brat - Tadeusz Różewicz.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto