W poniedziałek 11 maja Wrocław otwiera żłobki i przedszkola [ZASADY, OŚWIADCZENIA, KTO MA PIERWSZEŃSTWO]

KZ
archiwum
"11 maja otwieramy 153 placówki" - taką informację otrzymaliśmy właśnie z Urzędu Miejskiego Wrocławia. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU Bądź bieżąco. Dołącz do grupy na Facebooku - KLIK!

Miasto prowadzi 15 żłobków, 110 przedszkoli oraz oddziały przedszkolne w 37 szkołach podstawowych. W najbliższy poniedziałek 11 maja otwarte zostaną w sumie 153 placówki.

Problemy kadrowe opóźnią otwarcie przedszkoli nr 11, 13, 21, 31, 48, 94 i 100, Szkoły Podstawowej nr 25 oraz żłobka przy ul. Wrońskiego, który prawdopodobnie zostanie otwarty we wtorek - w zależności od zgłoszeń rodziców.

Na około 20 tysięcy miejsc w miejskich żłobkach i przedszkolach obecnie możemy uruchomić 3600 miejsc przedszkolnych i 820 w żłobkach, czyli liczbę odpowiadającą wcześniej zgłaszanym potrzebom - mówi Anna Bytońska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - W większości placówek można było przygotować więcej miejsc niż było potencjalnych chętnych, jednak jest także możliwość, że w części placówek będzie więcej chętnych, dlatego w pierwszej kolejności skorzystać z opieki będą mogły dzieci opisane w wytycznych rządu, m.in. dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych czy handlu. W poniedziałek gotowych do pracy będzie 2518 pracowników żłobków i przedszkoli.

Placówki będą pracować w ograniczonym trybie.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego liczba dzieci w placówkach będzie ograniczona do maksymalnie 12 osób w grupie, przy czym do grupy będą przyporządkowani ci sami opiekunowie, zajęcia będą się odbywać w jednej sali, a minimalna przestrzeń to 4 mkw. na jedną osobę (wliczając opiekunów) - mówi Bytońska. - Zgodnie z zaleceniami w salach nie powinny znajdować się przedmioty i zabawki, które trudno zdezynfekować, dzieci nie będą mogły przynosić własnych zabawek, a wyposażenie placówek będzie regularnie czyszczone i dezynfekowane. Sale mają być regularnie wietrzone.

Grupy dzieci nie powinny się ze sobą stykać, tak samo należy unikać spotykania się rodziców różnych grup przy odprowadzaniu dzieci, oraz zachowywać odpowiedni dystans – dotyczy to zarówno rodziców jak i opiekunów. Rodzice mogą wchodzić tylko do przestrzeni wspólnej.

Pracownicy placówek powinni mieć dostęp do środków ochrony osobistej m.in. rękawiczek i maseczek. Przed wejściem do budynku powinien znajdować się płyn dezynfekujący ręce.

We Wrocławiu ten tydzień poświęciliśmy przede wszystkim na przygotowanie się do otwarcia placówek: kontakt z dyrektorami, analizowanie dostępności kadry nauczycielskiej i opiekuńczej, sondowanie potrzeb rodziców, wyposażanie placówek w środki ochrony osobistej: płyny, fartuchy, rękawice, maseczki, przyłbice ochronne itp., opracowanie procedur przyjmowania i odprowadzania dzieci, tworzenie dodatkowych regulaminów oraz przygotowania techniczne: usuwanie wyposażenia i zabawek trudnych do dezynfekcji, przystosowywanie pomieszczeń do obecnych warunków, przygotowywanie środków ochrony do użycia - tłumaczy Anna Bytońska.

Ogólne zasady działania żłobków i przedszkoli we Wrocławiu od 11 maja 2020 r.

  • Przedszkola będą pracować w dotychczasowych godzinach, żłobki będą czynne w godz. 7-16.
  • Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • W miarę wolnych miejsc przyjmowane będą dzieci, których rodzice przedstawią zaświadczenie od pracodawcy o konieczności powrotu do pracy.
  • Ograniczamy możliwość przebywanie osób trzecich w żłobkach i przedszkolach, z wyjątkiem służb niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówek.
  • Warunkiem przyjęcia dziecka jest złożenie przez rodzica pisemnego oświadczenia/zobowiązania m.in. o byciu świadomym czynników ryzyka, szybkiej reakcji w przypadku objawów chorobowych u dziecka, zapoznaniu się z procedurami obowiązującymi w placówce i braku kwarantanny.
  • Do przedszkola lub żłobka może przyprowadzać dziecko tylko rodzic lub opiekun.
  • Żłobki i przedszkola będą organizowały przyjmowanie i odbieranie dzieci na podstawie procedur mających ograniczyć kontakty społeczne.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU - najnowsze informacje na żywo znajdziesz TUTAJ - KLIK!

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie