Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W okresie letnim krew najbardziej potrzebna!

Redakcja
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu podkreśla, że począwszy od wiosny zaczął się bardzo trudny okres dla zaopatrzenia w krew. Wakacje, to czas, w którym ich zapasy gwałtownie się kurczą. Bardzo dużo osób wyjeżdża, dlatego dawców jest zdecydowanie mniej, a z drugiej strony więcej jest wypadków i większe jest zapotrzebowanie na krew.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi w tym trudnym dla nich okresie, który trwa do września.
W lipcu i sierpniu rusza akcja „Nie ma wakacji bez donacji 2012”. Pobór krwi będzie się odbywał na wrocławskim Rynku w Muzeum przy Ratuszu.

Krew będzie można oddawać podczas czterech weekendów (w soboty i niedziele – 14/15 lipca, 28/29 lipca, 4/5 sierpnia, 11/12 sierpnia). Rejestracja krwiodawców zaplanowana jest w godzinach od 11.00 – 16.00 RCKiK we Wrocławiu serdecznie zaprasza na Rynek i oczywiście do siedziby Centrum przy ulicy Czerwonego Krzyża 5-9. Krew można oddawać od poniedziałku do piątku od 7.30 do 18.00 lub w soboty od 8.00 do 12.00. Na stronie www.rckik.wroclaw.pl znajdą również Państwo informacje o naszych oddziałach terenowych w Legnicy, Głogowie i Lubinie.

A kto może oddać krew?

Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Krew można oddawać co 56 dni, 8 tygodni. Kobiety 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy również kilka ważnych informacji i ciekawostek. Najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.), znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.). Zatem tylko 15 proc. populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często centra krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby, które posiadają grupę krwi Rh ujemną, proszone są o systematyczne uczestnictwo w krwiodawstwie.

RCKiK we Wrocławiu apeluje do ludzi zdrowych o chętne wspieranie tak pięknej idei pomocy. Pamiętajmy, że bezinteresowne działanie na rzecz ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka stanowi potwierdzenia zaangażowania dla idei ludzkiego braterstwa.
Uratujmy razem życie!!!
Przyjdź i oddaj krew!!!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto