Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaj dojechał na Nowy Dwór! Udana jazda próbna, wkrótce ruszają regularne kursy. 20 minut do centrum

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
Od 3 września wrocławskie tramwaje wyjadą na TAT, która połączy plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem i innymi osiedlami położonymi na zachodzie Wrocławia. Tramwajem dojedziemy do centrum w około 20 minut. Z przystanków będą one odjeżdżały średnio co 6 minut, a większość mieszkańców osiedla dojdzie na przystanek w kilka minut piechotą. To rozwiązanie ma zachęcić do pozostawienia samochodu na parkingu i wybór komunikacji miejskiej.

Spis treści

Historyczna chwila! Na Nowy Dwór pojechał tramwaj

Otwarcie trasy 3 września spowoduje zmiany komunikacyjne, jakich nie było w całym mieście od 20 lat. Na Nowy Dwór pojadą tramwaje linii 13 i 23, a ponadto powstaną nowe linie autobusowe.

– Na przystanku „Strzegomska krzyżówka” zlokalizowanym przy skrzyżowaniu ul. Gubińskiej i Strzegomskiej pasażerowie będą mieli do wyboru autobus lub tramwaj, które będą się tam pojawiać nawet co 1,5 minuty w godzinach szczytu. Na tramwaj w szczycie możemy liczyć co 6 minut, a trzeba pamiętać, że zabiera on znacznie więcej osób niż autobus. Od 3 września będzie po TAT z Nowego Dworu kursować 11 linii autobusowych i dwie linie tramwajowe – mówiła na prezentacji Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Tramwaj jest też powszechnie dostępny dla mieszkańców. Torowisko okala całe osiedle, na którym zameldowanych jest około 20 tysięcy osób. Połowa z nich będzie mogła swobodnie wyjść z domu na kilka minut przed odjazdem. Przystanki są bowiem ulokowane w promieniu 300 metrów od ich miejsca zamieszkania.

Linie tramwajowe, które obsłużą Nowy Dwór to 13 i 23. Zupełnie nową linią - 13 - pasażerowie z Nowego Dworu dojadą na Stadion Olimpijski. Z kolei linia 23 pojedzie na Kowale. To zapewni połączenie Nowego Dworu i Kowal z Dworcem Głównym bez przesiadek.

Dwa razy szybciej do centrum i z powrotem

TAT to najdroższa inwestycja w powojennym Wrocławiu. Składa się na nią 7 kilometrów pojedynczego torowiska, obok którego biegnie chodnik ze ścieżką rowerową. Do centrum pojedziemy więc nie tylko komunikacją, ale też rowerem.

– Od kilku tygodni korzystają z większej części TAT autobusy, które często stały na zamkniętym rogatkami przejeździe kolejowym przy ul. Robotniczej. Teraz jadą komfortowo wiaduktem i pasażerowie MPK dostrzegli już różnicę w czasie przejazdu z Nowego Dworu albo lotniska do centrum miasta. Obecnie czas przejazdu z Nowego Dworu do centrum komunikacją zbiorową - to nawet 20 minut zamiast pół godziny lub godziny w szczycie własnym autem – mówiła Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miasta.

Wygodna przesiadka na pętli

Między ulicą Rogowską, Żernicką i Zemską powstał też nowoczesny węzeł przesiadkowy, na czym skorzystają mieszkańcy innych wrocławskich osiedli.

- Pętla tramwajowa jest połączona z przystankami autobusowymi obsługującymi inne linie autobusowe. Pasażerowie mogą przesiąść się w trybie door-to-door, czyli jednych drzwi do drugich. Z pętli skorzystają więc nie tylko nowodworzanie, ale osoby dojeżdżające do pracy i szkoły z: Żernik, Jerzmanowa, Kuźnik czy Złotnik. Nie mówiąc o pasażerach PKP, którzy mogą wysiąść na stacji Wrocław Nowy Dwór i stąd jechać tramwajem lub autobusem, odciążając tym samym Wrocław Główny. Nie mówiąc o parkingach typu Park & Ride, które dają możliwość zostawienia swojego samochodu w bezpiecznym miejscu i skorzystanie z komunikacji – dodaje Monika Kozłowska-Święconek.

W ramach TAT-u na Nowy Dwór powstały dwa nowe park & ride. Przy ul. Rogowskiej/Strzegomskiej może stanąć 116 aut. Skorzystają z niego przede wszystkim mieszkańcy Muchoboru. Natomiast przy pętli na ulicy Rogowskiej zaplanowano postój dla 70 pojazdów.

Pętla na Nowym Dworze to nowoczesny węzeł przesiadkowy, na którym swobodnie przesiądą się pasażerowie miejskich autobusów i tramwajów oraz Kolei Dol
Pętla na Nowym Dworze to nowoczesny węzeł przesiadkowy, na którym swobodnie przesiądą się pasażerowie miejskich autobusów i tramwajów oraz Kolei Dolnośląskich. Janusz Krzeszowski

Podczas budowy znaleziono prawie 50 niewybuchów

Prace nie obyły się bez utrudnień związanych z historią. W czasie prac saperzy usunęli 48 niewybuchów. Największa bomba ważyła prawie ćwierć tony, została wyjęta z ziemi na wysokości dzisiejszej ulicy Marchijskiej. Teren ten był niezagospodarowany przez kilkadziesiąt lat, nie prowadzono tu wcześniej żadnych prac archeologicznych.

Trasa autobusowo-tramwajowa na Nowy Dwór w skrócie:

  • W sumie na trasie zbudowano lub przebudowano 37 przystanków komunikacji zbiorowej. Zdecydowana większość służy zarówno autobusom, jak i tramwajom. Żeby tramwaje mogły pojechać TAT ułożono ponad 63 kilometry kabli trakcyjnych,
  • Na TAT powstały dwa wiadukty. Jeden - ponad 22-metrowy nad ulicą Smolecką i drugi - 160 metrowy nad torami kolejowymi w pobliżu ul. Robotniczej i Wagonowej. Ten drugi obiekt pozwala bezkolizyjnie komunikacji zbiorowej przejechać nad torami kolejowymi,
  • Poza torowiskiem zbudowano prawie 3,5 km jezdni (m.in. ul. Nabycińska, pl. Orląt Lwowskich, ul. Smolecka, fragment ul. Robotniczej czy ul. Strzegomskiej),
  • Dwa nowe parkingi typu park & ride,
  • Ponad 6,5 km nowych dróg dla rowerów, ponad 7,2 km nowych chodników,
  • Posadzenie prawie 1000 drzew i 48 tys. krzewów.

W sobotę odbędzie się parada

Na 2 września zaplanowana jest parada zabytkowych i współczesnych tramwajów i autobusów z udziałem mieszkańców Wrocławia. Będzie można je oglądać w godzinach 12-16 na pętli na Nowym Dworze. Od godz. 10 będzie trwał Festiwal Pierwszej Pomocy w pobliskim parku Tysiąclecia. Między imprezami oraz centrum miasta będą kursowały wahadłowo autobusy komunikacji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto