18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - co powinieneś wiedziec o tej chorobie

KM
Chorzy na cukrzycę muszą szczególnie uważać na swoja dietę
Chorzy na cukrzycę muszą szczególnie uważać na swoja dietę TOMASZ HOŁOD / POLSKAPRESSE
Dzień Walki z Cukrzycą utworzono, by poinformować ludzi, że liczba zachorowań na tą chorobę wciąż rośnie. Międzynarodowa Fundacja ds. Cukrzycy oraz Światowa Organizacja Zdrowia chciały zwiększyć świadomość społeczeństwa odnośnie tej choroby.

Dzień 14 listopada został uznany Światowym Dniem Walki z Cukrzycą już w 1991, by uświadomić ludzi o zwiększającej się liczbie zachorowań. Prognozowana liczba chorych w roku 2030 to około 400 milionów.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną - choruje na nią około 2- 5% populacji świata. W Polsce liczba dzieci i młodzieży będących diabetykami wynosi obecnie blisko 21 tysięcy osób. Jest to liczba podawana w przybliżeniu, ponieważ około 40% chorych, szczególnie na typ II, w ogóle nie jest świadoma swojej choroby, która na początku nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. Ze względu na nieregularne badania chorzy zgłaszają się do lekarza po kilku latach od zachorowania, gdy cukrzyca jest zaawansowana, a jej objawy nasilone. Aż u 25% stwierdza się wtedy powikłania cukrzycowe.

Co 5 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, co 10 sekund ktoś z jej powodu umiera. Z powodu ilości chorych, kosztów leczenia oraz wysokiej śmiertelności i powikłań klasyfikuje się ona na 4 miejscu wśród chorób społecznych. Przyczyną cukrzycy typu I są węglowodany, czyli dieta ze znaczną przewagą cukrów w stosunku do spożywanych białek. Typ II najczęściej stwierdza się u osób otyłych. Może być ona wrodzona bądź nabyta. Powodem może być również coraz mniejsze wydzielanie przez trzustkę insuliny, jak też zmniejszająca się ilość wrażliwych tkanek na nią.

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak podkreśla, że cukrzyca, czyli długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi, uszkadza wiele narządów w naszym organizmie.

16 listopada ma wejść w życie nowa lista leków refundowanych. Niestety nie ma na niej insulin długo działających. Wcześniej przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że insuliny te będą refundowane, tak jak w innych krajach Europy, a tak się nie stanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto